WYDANIE ONLINE

Od 2 stycznia 2016 r. urlop rodzicielski będzie można wziąć niekoniecznie w całości tuż po urlopie macierzyńskim. Przynajmniej połowę będzie można wykorzystać później, aż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

czytaj więcej »

Dłuższy termin wykorzystania urlopu ojcowskiego, możliwość podzielenia go na części oraz większa ochrona stosunku pracy ojców po zakończeniu urlopu – to zmiany, jakie już 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać w zakresie urlopu ojcowskiego.

czytaj więcej »

Nowością w obowiązującym od 1 kwietnia 2015 r. wzorze skierowania na badania lekarskie pracowników jest wymóg wskazania szczegółowych informacji dotyczących warunków pracy, w tym narażeń zawodowych występujących na danym stanowisku pracy. Sprawdź, jak wypełnić nowy wzór skierowania na badania i opisać stanowisko pracy oraz występujące na nim czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne.

czytaj więcej »

Pytanie: W 2003 roku nauczyciel otrzymał akt mianowania bez uzasadnienia. Na dzień dzisiejszy istnieje możliwość uzupełnienia tej pomyłki. Proszę o podanie podstawy prawnej i tekstu uzasadnienia, który zgodny będzie ze stanem prawnym na dzień 30 czerwca 2003 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony od 27 sierpnia 1981 r. do 30 czerwca 1982 r. i od 1 września 1983 r. na czas nieokreślony. Umowa o pracę była podpisana na pracę w odpowiedniej szkole wchodzącej w skład zbiorczej szkoły gminnej. Każda ze szkół wchodzących w skład szkoły gminnej miała swojego dyrektora. Ta osoba pracowała w szkole do 31 sierpnia 1990 r., po czym na mocy porozumienia zakładów pracy została przeniesiona do innej szkoły mieszczącej się na terenie innej gminy od 1 września 1990 r. Teczka akt osobowych poszła za pracownikiem. Za okres od 1 lipca 1982 r. do 31 sierpnia 1982 r. nauczycielka nie ma umowy o pracę, a w kartach wynagrodzeń figuruje i pobiera wynagrodzenie za ten okres. Czy zespół placówek oświatowych ma wydać tej osobie świadectwo pracy za okres od 27 sierpnia 1981 r., mimo że są braki w dokumentacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole jest radnym sejmiku województwa. Czy dyrektor może zwolnić nauczyciela, udzielając mu dnia wolnego usprawiedliwionego i płatnego, czy też niepłatnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel został ukarany karą dyscyplinarną (orzeczenie dyscyplinarne z 15 września 2015 r. doręczone szkole 6 października 2015 r.) − zwolnienie z pracy z zakazem na 3 lata wykonywania zawodu. Nauczyciel ten był zawieszony w czynnościach od marca 2014 do października 2015 roku. W tym okresie przebywał przez okres 6 miesięcy na zwolnieniu lekarskim − od marca do września 2014 roku, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym od września 2014 do kwietnia 2015 r. Czy nauczycielowi temu będzie przysługiwał ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, a jeśli tak, to za ile dni − w roku 2014 wykorzystał 14 dni urlopu w okresie ferii zimowych, wówczas pozostałoby za 6 tygodni, a jeśli chodzi o rok 2015 − za 8 tygodni. Czy to wyliczenie jest prawidłowe? Czy w świadectwie pracy należy wpisać, że nauczyciel był zawieszony w czynnościach.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy istnieje możliwość pokrycia kosztów imprezy integracyjnej z okazji świąt Bożego Narodzenia (spotkanie integracyjne dla pracowników i emerytów uprawnionych do korzystania z ZFŚS) ze środków ZFŚS na podstawie faktury z restauracji przygotowującej imprezę? Jaka treść powinna widnieć na fakturze? Czy w przypadku dofinansowania trzeba stosować kryterium dochodowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica przebywała 182 dni na zwolnieniu lekarskim w związku z ciasnotą podbarkową prawostronną i uszkodzeniem ścięgien nadgrzebieniowego i podłopatkowego. Miała zabieg chirurgiczny. Potem przebywała 4 miesiące na zasiłku rehabilitacyjnym z tego samego powodu . Następnie zasiłek rehabilitacyjny został 2-krotnie przedłużany. Jako choroba główna wykazana była ciasnota podarków i uszkodzenie ścięgien, ale doszedł zabieg chirurgiczny na zespół cieśni nadgarstka prawego. Po rocznym okresie rehabilitacji pracownica wróciła do pracy, złożyła zaświadczenie o zdolności do pracy, poszła na urlop wypoczynkowy. Po 51 dniach urlopu poddała się zabiegowi na zespół cieśni nadgarstka lewej, czyli drugiej ręki. Czy należy jej się nowy okres zasiłkowy, czy też jest to ta sama choroba i ten sam okres zasiłkowy?

czytaj więcej »

Kontrole PIP nie zawsze są zapowiedziane, a w przypadku placówek oświatowych mogą się odbywać także bez przedstawienia imiennego upoważnienia i podczas nieobecności dyrektora. W ciągu 7 dni od otrzymania protokołu kontroli dyrektor ma jednak szansę zgłosić zastrzeżenia do zapisów tego dokumentu i zmienić jego treść. 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy sekretarz szkoły, chcąc otworzyć dodatkową działalność gospodarczą, musi mieć pozwolenie, zgodę pracodawcy na prowadzenie działalności? Czy zgoda musi być na piśmie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy i na bazie jakiej podstawy prawnej dyrektor ośrodka ma obowiązek uzasadniania na piśmie, dlaczego nie przyznał nagród dyrektora nauczycielom proponowanym do nagrody przez związek zawodowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel przebywający na świadczeniu kompensacyjnym ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Od 1 września 2015 r. zatrudniamy w naszej placówce asystenta nauczyciela klasy I szkoły podstawowej. Wiemy, że nie podlega pod przepisy Karty Nauczyciela i ustawę o pracownikach samorządowych. Czy zatem nalicza się na niego odpis na ZFŚS i czy przysługuje mu dodatek za staż pracy? Jak naliczyć na takiego pracownika urlop wypoczynkowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy urlopu wychowawczego dla pracownika niepedagogicznego można udzielić na np. od 5 listopada 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.? Urlop nie będzie obejmował pełnych miesięcy, tylko: 13 miesięcy i 27 dni.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia należy w tym czasie wypłacić nagrodę jubileuszową, czy dopiero po zakończeniu tego urlopu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczyciel mianowany zatrudniony w gimnazjum ma następujący wymiar godzin: 16 godzin w świetlicy, 2 godziny edukacji dla bezpieczeństwa, 6 godzin zajęć technicznych. Zgodnie z uchwałą organu prowadzącego zostało ustalone pensum łączone dla tego nauczyciela i wynosi 23 godziny tygodniowo (etat) oraz 1 godzina ponadwymiarowa. Jaką stawkę należy brać pod uwagę, licząc wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową dla nauczyciela?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy staż z urzędu pracy (z Funduszu Pracy) pracownika niepedagogicznego wlicza się do wysługi lat?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Kucharka w trakcie urlopu wzięła zwolnienie lekarskie na czterdziestoletniego syna, który uległ wypadkowi. W chwili obecnej napisała podanie o urlop wypoczynkowy za ten czas (czyli zwrot urlopu za czas opieki nad dorosłym synem). Czy powinna go otrzymać?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron na wniosek pracownika z dniem 24 grudnia 2015 r. lub 27 grudnia 2015 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczyciel kontraktowy przebywał na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę ponad 182 dni. Po tym okresie miał roczny urlop dla poratowania zdrowia również wystawiony przez lekarza psychiatrę. Jak dyrektor szkoły powinien postąpić i na jakie badania wysłać nauczyciela po zakończeniu urlopu zdrowotnego, aby dopuścić go do pracy z dziećmi?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Kto powinien udzielać dyrektorowi szkoły pożyczek mieszkaniowych i innych świadczeń rzeczowych i finansowych z ZFŚS? Czy głównego księgowego jednostki można upoważnić do podpisywania wniosków na udzielanie pożyczek i innych świadczeń dyrektorowi szkoły, czy też inną osobę? W jakiej formie upoważnić i czy może być upoważnienie tylko w zakresie podpisywania wniosków dyrektora?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W szkole funkcjonuje stanowisko kierownik administracyjno-gospodarczy. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku złożył wypowiedzenie. Czy na to stanowisko musi być przeprowadzony konkurs, jaka jest procedura wyłonienia kierownika? Czy można zlikwidować to stanowisko, a zakres obowiązków kierownika przekazać referentowi lub innemu pracownikowi?

czytaj więcej »

Złożenie wniosku o dostęp do informacji na temat działalności szkoły i jego właściwe uzasadnienie ze wskazaniem interesu prawnego nie oznaczają, że dyrektor musi go uwzględnić . Jakkolwiek większość danych o działalności szkoły jest jawna, to jednak są też takie, które można udostępnić tylko w trybie anonimizacji, a inne nie podlegają udostępnieniu w ogóle.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: W związku z odejściem sekretarza szkoły na emeryturę, dyrektor chciałby część obowiązków będących w zakresie obowiązków wykonywanych na ww. stanowisku przekazać referentowi ds. płac, tym samym przekształcając mu umowę z niepełnego etatu na cały. Czy nie ma przeszkód na gruncie prawa, aby pracownik, który zajmuje się rozliczaniem płac w szkole, również pełnił obowiązki związane z kadrami?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Jestem dyrektorem gimnazjum, mam 61 lat, osiągnęłam pełny wiek emerytalny, nabyłam też prawo do emerytury po 30 latach pracy w 2005 roku, ale powierzenie funkcji dyrektora mam do 2017 roku i chciałabym do końca kadencji pracować. Czy pracując jeszcze dwa lata, mogę jednocześnie pobierać emeryturę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczyciel ma przestarzały sprzęt komputerowy (10- i 15-letnie komputery) niepozwalający realizować podstawy programowej. Jakie należy podjąć kroki w tym przypadku?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Pracownik pracuje na 1/2 etatu od 1 listopada 2000 r. w jednym przedszkolu, a od 1 kwietnia 2009 r. otrzymał drugie 1/2 etatu w moim przedszkolu. Przedstawił mi zaświadczenie o pracy od 1 listopada 2000 r. do 31 marca 2009 r. (świadectwa nie ma ponieważ jest cały czas w stosunku pracy). Czy takie zaświadczenie upoważnia mnie do wliczenia tego okresu pracy do stażu wysługi lat?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o urlop wychowawczy w terminie od 1 września 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. Czy mogę udzielić tego urlopu w terminie, w którym wskazał nauczyciel?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Kiedy nauczycielka powinna wrócić do pracy, jeśli urodziła jedno dziecko 19 lipca 2015 r., a chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni + 6 tygodni dodatkowego? Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim w okresie 4 – 27 lutego 2015 r. (od 16 do 27 lutego były ferie zimowe) oraz w okresie od 6 maja 2015 r. do dnia porodu.

czytaj więcej »

Informacje o szkole i jej działalności są udostępniane najczęściej na stronach BIP placówki albo na wniosek zainteresowanej osoby. Nie dotyczy to jednak wszelkich informacji oświatowych, nawet jeżeli osoba wnioskująca o dostęp do nich odpowiednio uzasadni swoje żądanie. Nieuzasadniona odmowa dostępu może się jednak skończyć przegraną w sądzie.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy nauczyciel może odmówić pracy w pełnym wymiarze godzin od nowego roku szkolnego, gdy w maju wyraził zgodę na ograniczenie pensum? Po naborze okazało się, że są godziny dla nauczyciela i ten chciałby cofnąć ograniczenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Jak wypełnić metrykę akt sprawy w przypadku awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela kontraktowego oraz gdzie przechowywać taki dokument?

czytaj więcej »

Nawet drobny upominek dla pracownika może spowodować powstanie u niego opodatkowanego przychodu. Dotyczy to np. pamiątkowego długopisu czy też innego upominku wręczanego z okazji jubileuszu. Inaczej jest w przypadku kwiatów — te można wręczać bez obawy zwiększenia podatku.

czytaj więcej »

Nowe zasady zawierania umów terminowych mają ograniczyć wybór tej formy zatrudnienia do sytuacji, gdy jest to naprawdę uzasadnione organizacją pracy, a nie korzyściami dla pracodawcy. Mimo że zaczną obowiązywać za pół roku – już teraz trzeba zwrócić uwagę na to, które umowy będą wliczone do dwóch nowych limitów.

czytaj więcej »

Wprowadzona do nowelizacji ustawy o systemie oświaty nowa definicja wypoczynku nie skróci urlopu wypoczynkowego nauczycieli ani nie wpłynie na wymiar ich czasu pracy w ferie szkolne. Zasada korzystania z urlopu w wymiarze ferii zimowych i letnich oraz w czasie ich trwania, a także dotycząca możliwości wezwania nauczyciela do pracy w tym czasie na maksymalnie 7 dni pozostają bez zmian.

czytaj więcej »

Opiekun szkolnej wycieczki może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie, tylko gdy dyrektor podpisze z nim umowę cywilnoprawną. Zwykle jednak, by tego uniknąć, zwiększana jest liczba opiekunów, dzięki czemu normy czasu pracy są respektowane i zadania nauczycieli mieszczą się w 40-godzinnym tygodniu pracy. Wówczas formą gratyfikacji jest dodatek motywacyjny.

czytaj więcej »

Jak co roku, Minister Edukacji Narodowej nowelizuje rozporządzenie w sprawie wynagradzania nauczycieli. To obowiązujące od 1 września 2015 r. nie przynosi jednak zmian w stawkach wynagrodzeń nauczycieli. Tak jak w mijającym roku wyniosą one od 1.513 do 3.109 zł.

czytaj więcej »

Już wkrótce dyrektor będzie mógł zawrzeć z pracownikiem tylko 3 umowy na czas określony i łącznie na 33 miesiące. Po tym czasie umowa automatycznie przekształci się w bezterminową. Zrównany zostanie także okres wypowiedzenia umów okresowych z tymi zawieranymi na czas nieokreślony.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik nieustannie bierze nowe zwolnienia chorobowe na siebie albo na dziecko. Cały czas rozpoczyna nowy okres zasiłkowy, przez co nie można go zwolnić bez wypowiedzenia. W niektórych przypadkach dyrektor może jednak wypowiedzieć pracownikowi umowę z powodu częstego chorowania i dezorganizacji pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy można zaskarżyć opinię wydaną przez nauczyciela w sprawie pracy drugiego, ocenianego nauczyciela? Nauczyciel A wystąpił do dyrektora o dokonanie oceny jego pracy. Dyrektor wydał ocenę negatywną, więc nauczyciel A odwołał się od oceny do kuratorium zgodnie z przepisami prawa. Dyrektor zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego poprosił innego nauczyciela dyplomowanego (B) o wydanie opinii o pracy nauczyciela A, która dołączona została do dokumentacji odwoławczej do kuratorium. Nauczyciel B wydał opinię według własnych obserwacji i spostrzeżeń. Nauczyciele pracują w placówce na takim samym stanowisku. Nauczyciel A nie zgadzał się z opinią nauczyciela B, gdyż była negatywna i złożył pozew do sądu o pomówienie. Czy nauczyciel A miał takie prawo?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Dyrektor przedszkola z 35-letnim stażem pracy od początku przyszłego roku wybiera się na świadczenie kompensacyjne. Czy można rozwiązać z nim umowę z dniem 2 stycznia 2016 r.? Co w takiej sytuacji z okresem wypowiedzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczycielka jest od 5 lat zatrudniona w tym samym gimnazjum:■ na podstawie mianowania jako pedagog w pełnym wymiarze godzin (20/20) oraz■ na podstawie umowy na czas nieokreślony jako nauczyciel WDŻ (6/18).W mojej ocenie nauczycielka powinna mieć jedną umowę. Co teraz możemy zrobić, czy: rozwiązać umowę na czas nieokreślony za porozumieniem stron (zakładając, że nauczycielka się na to zgodzi) i od 1 września 2015 r. będzie miała tylko etat pedagoga, a 6 godzin WDŻ zostanie jej przydzielone jako ponadwymiarowe? Czy mam uśrednić dla niej wymiar zatrudnienia z 20/20 i 6/18 w ramach jednej umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nasze przedszkole organizuje wycieczkę zagraniczną dla swoich pracowników i członków ich rodzin. Moje pytanie jest następujące: czy koszt wycieczki jest wolny od podatku i czy stanowi przychód ze stosunku pracy? Moje wątpliwości nasunęły się, gdy ostatnio przeczytałam, że fiskus zmienił stanowisko w sprawie wycieczek organizowanych dla pracowników przez pracodawców, tzn. że wydatki na organizację wycieczki nie są przychodem ze stosunku pracy i pracodawca nie musi też stosować kryterium socjalnego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Czy organ prowadzący w swoim zarządzeniu dotyczącym organizacji pracy szkoły może umieścić zapis, że nauczanie indywidualne nie wchodzi w pensum nauczyciela? Jak realizować wtedy ten zapis, gdy dyrektor będzie musiał przydzielić np. nauczycielowi fizyki zatrudnionemu na 4/18 – 2 godziny nauczania indywidual­nego. Przecież zgodnie z przepisami prawa nauczyciel na tym samym stanowisku nie może mieć dwóch umów o pracę. Uprzejmie proszę o odpowiedź, jak dyrektor w takiej sytuacji powinien postąpić (nie łamiąc prawa)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Niepełnosprawny pracownik ma prawo do 36 dni urlopu, a wykorzystał 20. W jaki sposób wypłacać mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy wypłacamy różnicę od 36 (czyli za 16 dni), czy od standardowego wymiaru 26 dni (czyli ekwiwalent za 6 dni)? Dodam, że system nie rozróżnia, który dzień był brany z puli dodatkowych 10 dni urlopu.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: Szkoła zatrudnia nauczyciela na umowę o pracę na czas określony, zawartą z przyczyn organizacyjnych do 4 listopada 2015 r. Nauczyciel stara się o kredyt w banku i potrzebuje oświadczenia od dyrektora o zamiarze kontynuowania zatrudnienia po 4 listopada. Czy takie oświadczenie, złożone w przekazanym dla banku zaświadczeniu, będzie dla szkoły bezwzględnie wiążące? Co w sytuacji, gdy dyrektor będzie chciał rozwiązać obecną umowę wcześniej, np. przed 4 listopada 2015 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Kierowca zatrudniony w placówce oświatowej pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Czy można wysłać kierowcę w delegację np. od 17 do 31 lipca 2015 r.? Czy za niedzielę w delegacji można udzielić innego dnia wolnego wcześniej? Jak rozliczyć dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przypadające w czasie delegacji?

czytaj więcej »

Jeśli upłyną okresy ochronne, a pracownik stawi się do pracy, nie można go już zwolnić bez wypowiedzenia, lecz należy skierować go na badania kontrolne. Sposób postępowania dyrektora szkoły po upływie 182 dni choroby pracownika ukazuje tabela.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Pracownik w okresie od 12 lutego 2014 r. do 10 kwietnia 2015 r. był na zasiłku chorobowym z ubezpieczenia wypadkowego. Obecnie dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 29 lipca do 9 sierpnia 2015 r. Czy powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo 15 października 2014 r. Umowa uległa rozwiązaniu 26 czerwca 2015 r. w związku z powrotem zastępowanego nauczyciela do pracy po urlopie wychowawczym. Komu należy wypłacić świadczenie urlopowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Pracownik miał pierwszą umowę na czas określony od 3 października 2005 r. do 31 grudnia 2008 r., drugą umowę na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2014 r., a od 1 stycznia 2015 r. umowę na czas nieokreślony. W którym momencie należy wystawić mu świadectwo pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Dnia 15 sierpnia 2015 r. w sobotę przypada święto, więc należy się dodatkowy dzień wolny. Czy w związku z tym możemy go wykorzystać już 14 sierpnia 2015 r.?

czytaj więcej »

Nieobecności w trakcie trwania stażu, w zależności od tego, ile trwały i co było ich przyczyną, mogą wydłużyć ścieżkę awansu nauczyciela. W najtrudniejszej sytuacji są nauczyciele, których urlopy rodzicielskie rozpoczęły się przed 31 marca 2015 r., gdyż tu sposób postępowania zależy od tego, kiedy upłynął rok nieprzerwanej nieobecności w pracy.

czytaj więcej »

Zwiększone wydatki na leczenie, konsultacje ze specjalistami, a także konieczność wykonania specjalistycznych badań czy też zakupu sprzętu rehabilitacyjnego – to najczęstsze przyczyny przyznawania zapomóg zdrowotnych. Środki na ten cel mogą pochodzić zarówno z organu prowadzącego, jak i szkolnego funduszu socjalnego. W jednym i drugim przypadku warunki przyznawania zapomóg powinny określać regulaminy funduszy.

czytaj więcej »

Jeszcze przez kilka miesięcy będzie obowiązywał dotychczasowy podział akt osobowych na 3 części. Od 1 stycznia 2016 r. będziemy mieli podział ze względu na rodzaje dokumentów i okres ich przechowywania. Tego­roczne kontrole będą jednak sprawdzały poprawność prowadzenia dokumentacji kadrowej na podstawie obecnych regulacji i wytycznych.

czytaj więcej »

Po zmianie przepisów pracownik ojciec zyska prawo do niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego w razie zgonu matki lub porzucenia przez nią dziecka. Nowelizacja wprowadza również zmianę, dotyczącą rodziców, z których to tylko ojciec podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym.

czytaj więcej »

Obowiązek poinformowania pracownika o przysługujących mu uprawnieniach związanych z rodzicielstwem oraz uwzględnienia jego wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy i ustalenie indywidualnego lub ruchomego rozkładu czasu pracy, a także możliwość dzielenia się przez rodziców urlopami, gdy jeden z nich nie jest pracownikiem — to tylko część rozwiązań, jakie przewiduje tzw. ustawa rodzinna.

czytaj więcej »

Określenie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli psychologów, pedagogów i logopedów w przedszkolach, a także nauczycieli języków obcych w przedszkolach i klasach I—III oraz trenerów i instruktorów sportu — to część rozwiązań, jakie przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli, która ma wejść w życie 1 września 2015 r.

czytaj więcej »

Zamiast podziału akt na 3 części ze względu na nawiązanie zatrudnienia, trwanie stosunku pracy lub jego ustanie, od 2016 roku będziemy mieli 3 okresy przechowywania dokumentów w zależności od ich rodzaju i przydatności. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.

czytaj więcej »

Zaświadczenie o zdaniu egzaminu lub pozytywnym wyniku rozmowy przed komisją awansową nie jest podstawą wypłaty podwyżki wynagrodzenia, a dyrektorzy, którzy tak robią – łamią prawo. Trzeba poczekać na akt nadania stopnia, a nawet gdy zostanie wydany z opóźnieniem, nauczyciel nic nie traci, gdyż i tak otrzyma wyrównanie pensji od daty jego wydania.

czytaj więcej »

Nie każdy nauczyciel będzie odpoczywał przez całe ferie letnie. Dyrektor może bowiem przerwać urlop wypoczynkowy podwładnego i wezwać go do pracy w szkole. Musi jednak spełnić 2 warunki: praca w ferie szkolne w danym roku szkolnym nie może zająć więcej niż 7 dni oraz może dotyczyć tylko zadań określonych w Karcie Nauczyciela.

czytaj więcej »

Mimo że największy niż demograficzny mamy już za sobą, w wielu szkołach nadal brakuje godzin z niektórych przedmiotów. By ratować miejsca pracy, dyrektorzy ograniczają nauczycielom etaty, zmieniają im stanowiska, a nawet miejsca pracy. Niektóre decyzje są jednak możliwe tylko za zgodą nauczyciela, inne zabronione – ze względu na szczególną ochronę stosunku pracy.

czytaj więcej »

Zaistnienie zmian w planie nauczania nie wystarczy, by rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Skutkiem tego musi być brak możliwości dalszego zatrudniania go na dotychczasowych warunkach. Można to sprawdzić, porównując arkusze organizacyjne z poprzednich lat, w tym liczbę godzin z poszczególnych przedmiotów i ich przydział pomiędzy nauczycieli.

czytaj więcej »

Ustalenie maksymalnego czasu trwania umów na czas określony, wprowadzenie wyjątku od zasady przekształcenia 3. umowy terminowej w bezterminową, zrównanie okresów wypowiedzeń kontraktów czasowych z umowami zawartymi na czas nieokreślony — to 3 z 5 zmian prawnych, które mają wejść w życie w I półroczu 2016 roku.

czytaj więcej »

W szkołach specjalnych każdy nauczyciel ma prawo do dodatku za warunki pracy. W placówkach ogólnodostępnych – najczęściej osoby prowadzące zajęcia w klasach łączonych albo zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Z kolei dodatek za warunki uciążliwe związany z jest z pracą z dzieckiem/uczniem z określonym przepisami stanem chorobowym.

czytaj więcej »

Od 31 marca 2015 r. nauczyciel odbywający staż na wyższy stopień awansu przez 18 miesięcy może być nieobecny w pracy, o ile spowodowane jest to korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem. Niemiła niespodzianka czeka jednak awansujących ojców, bo w ich przypadku także urlop krótszy niż miesiąc przedłuży staż.

czytaj więcej »

Jeżeli projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie pensji zasadniczych nauczycieli wejdzie w życie, to będzie to czwarty rok bez podwyżek w oświacie.

czytaj więcej »

Udział nauczyciela w dniach otwartych to realizacja zadań statutowych szkoły, czyli obowiązek nauczyciela. Gdy odbywają się w weekend, nauczyciel ma prawo do odebrania dnia wolnego. W żadnym jednak wypadku praca w ramach promocji szkoły nie może naruszyć dobowego i tygodniowego odpoczynku nauczyciela.

czytaj więcej »

Potrzeba zorganizowania uczniowi nauczania indywidualnego może się pojawić zarówno na początku roku szkolnego, jak i w czasie jego trwania. Po stronie dyrektora leży wówczas zrealizowanie zaleceń wynikających z orzeczenia poradni i przydział godzin nauczycielom — w ramach pensum, godzin ponadwymiarowych lub odrębnej umowy.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2016 r. z przerwy na karmienie piersią będzie mogła korzystać pracownica — matka dziecka do ukończenia przez nie 3. roku życia. Karmienie starszego dziecka będzie możliwe jedynie wówczas, gdy pracownica przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające karmienie.

czytaj więcej »

Od 1 września 2015 r. dyrektor przedszkola będzie musiał zorganizować nauczanie języka obcego dzieciom 5-letnim w ramach podstawy programowej. Przez 5 lat będą jednak obowiązywały złagodzone wymagania wobec nauczycieli języków obcych – wystarczająca będzie znajomość danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym. Po tym okresie konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w przepisach.

czytaj więcej »

Do 31 sierpnia 2016 r. oddziały przedszkolne zlokalizowane w szkołach podstawowych muszą spełnić wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej i dokonać niezbędnych modernizacji. Ich koszt wyniesie od 150 zł do nawet 20 tys., ale pokryją go nie szkoły, lecz samorządy. Jest także możliwość uzyskania na ten cel środków unijnych.

czytaj więcej »

Do końca I kwartału dyrektor musi przedstawić organowi prowadzącemu sprawozdanie ze sposobu wykorzystania środków przyznanych na doskonalenie zawodowe nauczycieli w poprzednim roku budżetowym. Sprawozdanie, poza rozliczeniem, powinno także stanowić wskazówkę dla organu co do przyznania środków na kolejny rok.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma aktualne badania od lekarza medycyny pracy do 2016 roku, a w styczniu 2015 roku złożył wniosek o refundację za okulary korekcyjne. Osoba ta pracuje powyżej 4 godzin przy komputerze. Czy w takiej sytuacji wystarczy tylko zaświadczenie od okulisty, czy pracodawca powinien najpierw wysłać pracownika na ponowne badania do lekarza medycyny pracy?

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły, który powoła Administratora Bezpieczeństwa Informacji, będzie miał mniej obowiązków związanych z rejestracją i ochroną danych osobowych. Jego wyznaczenie nie jest obowiązkowe — dyrektor nadal może sam wykonywać czynności związane z ochroną danych osobowych.

czytaj więcej »

Dodatkowe wynagrodzenie roczne oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Jednak ponieważ w przypadku nauczycieli liczy się go inaczej niż dla pracowników niepedagogicznych – lista świadczeń podlegających wliczeniu do podstawy trzynastki będzie się u nich różnić.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy został w tej samej szkole koordynatorem projektu unijnego – została z nim zawarta umowa o pracę na stanowisku pracownika administracji w niepełnym wymiarze czasu pracy (3/4 etatu) od 1 lipca 2013 r. do 31 lipca 2015 r. Czy temu nauczycielowi z dodatkowej umowy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 rok?

czytaj więcej »

Nauczyciele rodzice nie będą już musieli rezygnować z uprawnień rodzicielskich, by móc dokończyć staż. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty okres nieobecności w trakcie trwania stażu spowodowany korzystaniem z tych uprawnień wydłuży się bowiem do roku i 6 miesięcy.

czytaj więcej »