Pytanie: 1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W związku z tym zmianie musi ulec regulamin wynagradzania pracowników samorządowych, ale tylko w zakresie podstawy prawnej. Czy taka zmiana wymaga uzgodnienia ze związkami zawodowymi? »
Pytanie: Jeden ze związków zawodowych działających na terenie szkoły odmawia współpracy i nie podejmuje konsultacji z drugim związkiem, który wyraża inicjatywę powołania społecznego inspektora pracy w szkole. Czy jedna z organizacji związkowych może samodzielnie zorganizować wybory społecznego inspektora pracy czy też konieczne jest ich porozumienie? »
Już 28 lutego zakończy się 6-miesięczny okres stanu nieczynnego, w który, zwłaszcza z uwagi na proces wygaszania gimnazjów, została przeniesiona większa niż w poprzednich latach grupa nauczycieli. Zakończenie stanu nieczynnego skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy, co z kolei rodzi nowe obowiązki dla dyrektora szkoły, której nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym. »
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony w szkole od 2001 r. został zwolniony z pracy w dniu 30 września 2017 r. Przyczyną zwolnienia było ustalenie negatywnej oceny pracy w czerwcu 2017 r. Czy nauczyciel powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2017 r.? »
Pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności może skorzystać z dodatkowych uprawnień w szkole. Przede wszystkim obowiązujące go normy czasu pracy mogą zostać usztywnione albo obniżone. Poza tym niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy, przerwa w pracy i płatne zwolnienia. Sprawdź, w jaki sposób zrealizować dodatkowe uprawnienia niepełnosprawnego pracownika. »
Pytanie: Z dniem 1 września 2017 r. zespół składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum uległ przekształceniu w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. Od 1 września 2018 r. nie będzie możliwości dalszego zatrudnienia jednego z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, ale nie z powodu wygaszania kształcenia w oddziałach klas gimnazjalnych lecz w wyniku innych zmian organizacyjnych dotyczącej samej szkoły podstawowej. Czy w związku z tym nauczyciela należy przenieść w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust. 1 Przepisów wprowadzających ustawę – Prawo oświatowe? »
Nauczyciele – jak większość pracowników, tj. osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy – uprawnieni są do określonych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa. Ze uwagi na to, że przepisy Karty Nauczyciela nie regulują odrębnie zasad związanych z przyznawaniem i wypłatą wynagrodzenia nauczycielskiego za czas choroby oraz świadczeń zasiłkowych, zastosowanie w tym zakresie mają odpowiednie przepisy Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa. Płatnikiem tych świadczeń może być szkoła, dlatego warto poznać najważniejsze aspekt dotyczące ich rozliczania i wypłaty. »
Pytanie: Dyrektor gimnazjum, które zostanie wygaszone z dniem 31 sierpnia 2019 r., pełni swoją funkcję jako menedżer. Jest więc pracownikiem niepedagogicznym. Dyrektor nie osiągnął jeszcze wieku emerytalnego. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mógłby ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? »