Dotacja niezależna od frekwencji ucznia

Dotacja w niepublicznej szkole podstawowej przyznawana jest na każdego ucznia i nie jest powiązana z frekwencją ucznia na zajęciach.

Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wiążą udzielenie dotacji od faktycznej liczby uczniów, jednakże nie wiążą dotacji z frekwencją uczniów, dotyczy to również dotacji na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zatem większa czy też mniejsza frekwencja ucznia szkoły podstawowej nie będzie miała wpływu na przyznaną dotację. Chore, nieobecne z innych przyczyn dziecko jest nadal uczniem danej szkoły, a szkoła świadczy gotowość na jego przyjęcie po zakończeniu okresu nieobecności.

Należy wskazać, że jeśli ustawodawca chciałby uzależnić przyznanie dotacji od uczestnictwa w zajęciach, wprost by o tym postanowił. Przykładowo w art. 26 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ustawodawca postanowił, że niepubliczne szkoły, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu (...) dotację z budżetu (…). Szkoły te otrzymują dotację w zależności od frekwencji uczniów. W przypadku niepublicznych szkół podstawowych zastrzeżenia takiego ustawodawca nie zawarł w przepisach ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

W czasie krótkotrwałej lub nawet długiej nieobecności w szkole (np. z powodu choroby) dziecko nie traci przymiotu ucznia (np. wyrok NSA z 8 maja 2013 r., II GSK 299/12), a zatem na takie dziecko powinna nadal przysługiwać dotacja. Chwilowa, a nawet przedłużająca nieobecność dziecka w szkole nie uzasadnia obowiązku zwrotu przyznanej dotacji ani nie stanowi przesłanki do odmowy przyznania dotacji na to dziecko.

ZAPAMIĘTAJ

Dotacja przysługuje na każdego ucznia szkoły, który nie został skreślony z listy uczniów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 17) – art. 15, art. 26, art. 33, art. 34.
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.) – art. 172 ust. 2 pkt 5.

Joanna Swadźba

prawnik, wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej, specjalista prawa oświatowego i socjalnego