AKS 174

Zaliczenie pracy na roli do pracowniczego stażu pracy

Gdy nauczycielowi lub pracownikowi niepedagogicznemu brakuje kilku lat czy jedynie miesięcy, by osiągnąć staż pracy uprawniający do wyższej stawki dodatku za wysługę lat lub nagrody jubileuszowej, pomocne może się okazać zaliczenie do stażu pracowniczego tzw. pracy na roli. Sprawdź, na jakich zasadach możesz doliczyć do stażu pracy okresy pracy w gospodarstwie rolnym.

Wypłata świadczeń z ZFŚS małżonkowi zmarłego pracownika szkoły

Dowiedz się, czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można wypłacać małżonce zmarłego pracownika szkoły.

Wynagrodzenie za niezrealizowane zajęcia rewalidacji indywidualnej

Pytanie: Raz w tygodniu od godz. 7.40 do 9.40 prowadzę zajęcia rewalidacji indywidualnej z dziećmi romskimi. Co w sytuacji, gdy dziecko na tych zajęciach się nie pojawi, bo jest chore? Czy mam prawo wpisać je do dziennika rewalidacji, zaznaczyć nieobecność dziecka, ale wykazać moją gotowość do pracy i otrzymać za to wynagrodzenie? Dyrektor szkoły twierdzi, że nie.

AKS 173

Zmiana przydziału specjalistów wychowankom OREW ze względu na pandemię

Pytanie: W związku ze zwiększoną zachorowalnością na COVID-19 na terenie kraju chcielibyśmy podjąć (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) działania, które ograniczą ewentualną transmisję wirusa i na okres kilku tygodni specjalistów pracujących z wychowankami (logopedów, fizjoterapeutów, terapeutów SI) oddelegować do pracy w zespołach edukacyjno-terapeutycznych oraz rewalidacyjno-wychowawczych na stałe. Dotychczas specjaliści w ciągu dnia pracowali z wychowankami z różnych grup. Nasi wychowankowie w większości, ze względu na swój wiek oraz ograniczenia zdrowotne, są grupą nieszczepioną. Tym samym, gdy specjaliści zostaną przydzieleni do grup, w tym okresie nie wywiążemy się z przydziału godzin pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla danego wychowanka. Czy przydziału specjalistów do grup możemy dokonać decyzją dyrektora?

Wypłata zasiłków na przełomie 2021/2022

W przypadku pracowników, którzy pod koniec grudnia korzystają ze świadczeń wypłacanych w razie choroby i macierzyństwa, należy trzymać rękę na pulsie, by z dniem 1 stycznia poprawnie ustalić prawo do świadczenia i jego wysokość. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym bez problemu ustalisz, do jakich świadczeń pracownik ma prawo w nowym roku.

Przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności na mocy przepisów covidowych

Pytanie: Pracownik po długotrwałej chorobie otrzymał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności na okres 05.04.2019 r. do 30.05.2020 r. Po zakończeniu tego okresu powrócił do pracy, uznając orzeczenie za wygasłe. W dniu 15.11.2021 r przyniósł podanie z prośbą o przywrócenie ważności tego orzeczenia, powołując się na przepisy covidowe. Powołując się na przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, w swoim podaniu pracownik prosi o:■skrócenie czasu pracy z 8 godz. do 7 godzin, ■wydłużenie urlopu o 10 dni roboczych; ■przyznanie czasu wolnego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 21 dni roboczych w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym lub w celu wykonania badań specjalistycznych.Czy za rok 2021 przysługuje pełne 10 dni urlopu dodatkowego i 21 rehabilitacyjnego, co z zaległym rokiem 2020, jak udokumentować urlop rehabilitacyjny i dodatkowy?

AKS 172

Zamiast pozwu do sądu — decyzja inspektora pracy

Obecnie to sąd może stwierdzić, że pracodawca mimo zawarcia z pracownikiem umowy cywilnoprawnej w rzeczywistości zatrudnia go w warunkach odpowiadających stosunkowi pracy. Tymczasem w Sejmie procedowany jest projekt, który przyznaje inspektorom pracy uprawnienie do wydania decyzji zastępującej taką umowę stosunkiem pracy. Poznaj szczegóły projektowanego rozwiązania.

Treść oświadczenia o dochodach przy rozdzielności majątkowej

Oświadczenie o dochodach to najczęściej stosowana forma ustalenia sytuacji socjalnej osób uprawnionych do ZFŚS. Różne sytuacje życiowe nastręczają jednak przy tym wielu wątpliwości. W tym artykule wyjaśniamy, czy pracownik, który posiada rozdzielność majątkową, ma prawo wpisać w oświadczeniu o dochodach tylko swój dochód bez podania innych członków rodziny, np. dzieci, które są według niego na utrzymaniu drugiego współmałżonka.

Śmierć nauczyciela w trakcie miesiąca a wynagrodzenie wypłacone za cały miesiąc z góry

Z tego artykułu dowiesz się, czy w przypadku śmierci nauczyciela w trakcie miesiąca można ze świadczeń wypłacanych osobom uprawnionym do odbioru praw majątkowych po nauczycielu potrącić nadpłacone wynagrodzenie.

AKS 171

Zaleganie z opłatami za stołówkę – jakie działania podjąć?

Jeżeli także masz problemy z rodzicami, którzy od dawna zalegają z opłatami za wyżywienie dzieci w ramach szkolnej stołówki – skorzystaj z rozwiązań zaproponowanych przez naszego eksperta.

Wypłata nagrody jubileuszowej w trakcie urlopu zdrowotnego

Dowiedz się, kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi, który staż pracy uprawniający do tej nagrody osiągnie w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

Wydatkowanie dotacji i możliwość zwolnienia wydatków z VAT

Upewnij się, czy dotacje przekazywane przez urząd miasta na ucznia to są środki publiczne i czy ze środków tych można sfinansować szkolenie kadry pedagogicznej. Dowiedz się także, czy przy wykorzystaniu środków publicznych obowiązuje zwolnienie z VAT.

AKS 168

Zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe dla szkolnych sklepików

Zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących szkolne sklepiki cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Od 23 lipca ZUS udzielił zwolnienia ze składek na około 300 zł, a w ramach świadczenia postojowego trafiło do takich firm ponad 700 tys. zł. Sprawdź, jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe.