Kadry i płace w czasie epidemii

Awans zawodowy w czasie zawieszenia zajęć

Pytanie: W grudniu odbyło się postępowanie egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczycielka miała przedłużony staż do 2 listopada ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie z powodu zachorowania na koronawirusa. Wniosek złożyła 24 listopada br. Kiedy powinniśmy wydać jej akt nadania stopnia awansu zawodowego i od kiedy powinna mieć zwiększone wynagrodzenie?

Odpowiedź: Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do 30 czerwca danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do 31 sierpnia danego roku. Z kolei nauczycielom, którzy złożą wnioski do 31 października danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do 31 grudnia danego roku. Nauczycielka złożyła wniosek o podjęcie postępowania po 31 października 2020 r., a przed 30 czerwca 2021 r. To zaś oznacza, że decyzja w sprawie awansu powinna być podjęta według art. 9b ust. 3 Karty Nauczyciela – w terminie do 31 sierpnia 2021 r.

W takim przypadku zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Podwyżka powinna być więc dokonana we wrześniu 2021 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r.poz. 2215 ze zm.) – art. 9b ust. 3–3a, art. 39 ust. 1.

Michał Kowalski

radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego

Przedłużenie stażu o nieobecności związane z epidemią

Pytanie: Czy nieobecności nauczyciela w trakcie trwania stażu związane z zachorowaniem na koronawirusa, a także korzystaniem ze zwolnienia lekarskiego na dziecko będą miały wpływ na długość trwania stażu?

Odpowiedź: Jeżeli w okresie kwarantanny i izolacji nauczyciel nie świadczył pracy zdalnej i otrzymywał wynagrodzenie bądź zasiłek chorobowy, a okres ten trwał nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, to staż ulegnie przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.

O jakie nieobecności przedłuża się staż?

Okoliczności, które powodują przedłużenie stażu, są wymienione w Karcie Nauczyciela. Zgodnie z art. 9d ust. 5 KN w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:

1) pozostawania w stanie nieczynnym,

2) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

3) zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub

4) urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w art. 9d ust. 5a KN,

trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Natomiast w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu:

5) urlopu macierzyńskiego,

6) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

7) dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

8) dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

9) urlopu rodzicielskiego lub

10) urlopu ojcowskiego,

staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w punktach 1–4 oraz w punktach 5–10 jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (art. 9d ust. 5a KN).

Co z nieobecnościami związanymi z epidemią?

Izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Z kolei kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych (art. 2 pkt 11a i 12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Za okres choroby przysługuje zasiłek chorobowy, a zatem także za czas izolacji w warunkach domowych. Zasiłek chorobowy przysługuje także przez okres niemożności wykonywania pracy m.in. z powodu poddania się obowiązkowej kwarantannie – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni (art. 6 ust. 1 i ust. 2, art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Z powyższego wynika, że okres kwarantanny i izolacji ma wpływ na długość trwania stażu nauczyciela, jeżeli trwa nieprzerwanie dłużej niż 30 dni. Taki sam skutek będzie miało zwolnienie lekarskie związane z opieką nad chorym dzieckiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.) – art. 9d ust. 5 i 5a, art. 9f ust. 2.

Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1845).

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 870) – art. 6 ust. 1 i ust. 2, art. 8

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wy-stąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1758).

Agnieszka Rumik-Smolarz

radca prawny, specjalista prawa oświatowego