Nocleg uchodźców z Ukrainy w placówce oświatowej

f435754066d0f996e1594c7351829e2d834e839e-large

Szkoła, przedszkole lub inna placówka oświatowa, która udostępnia część swoich pomieszczeń uchodźcom z Ukrainy może w związku koniecznością otwarcia placówki 24h na dobę przenieść część pracowników niepedagogicznych do pracy związanej z dozorowaniem pomieszczeń jednostki. Sprawdź, jak formalnie przeprowadzić takie przesunięcia kadrowe.

Czasowe powierzenie innych obowiązków w ramach tej samej umowy

Jeżeli na terenie placówki oświatowej tymczasowo nocują uchodźcy z Ukrainy, to konieczne jest delegowanie pracowników do całodobowego nadzoru na obiektem. W takim przypadku możliwe jest powierzenie niektórym pracownikom samorządowym zadań związanym z dozorem. Takie rozwiązania wynika z art. 21ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.

Dopuszczalne jest zatem tymczasowe powierzenie pracownikom innej pracy pod warunkiem, że odpowiada ich kwalifikacjom. Mieści się to w uprawnieniach kierowniczych pracodawcy, więc zasadniczo pracownicy nie mogą odmówić jej wykonywania.

Polecenie tymczasowego wykonywania innej pracy nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego ani zachowania szczególnej formy. Sugeruję jednak zachować formę pisemną czasowego powierzenia wykonywania innej pracy z uwagi na kwestie porządkowe (m.in. możliwość ustalenia maksymalnego terminu, w którym wykonywanie innej pracy jest dopuszczalne) oraz wyraźne wskazanie zakresu obowiązków, które tymczasowo będą wykonywane.

Zmiana stanowiska pracy na stałe

Natomiast trwała zmiana stanowisk pracowników będzie wiązała się z konieczności spełnienia szeregu formalności. Nie jest bowiem dopuszczalna jednostronna trwała zmiana warunków pracy w opisanej sytuacji.

Z pracownikami można zatem zawrzeć porozumienie zmieniające w zakresie zajmowanego stanowiska. Jeżeli pracownicy nie zgodzą się na zmianę, można wręczyć im wypowiedzenia zmieniające, a międzyczasie wydać polecenie wykonywania innej pracy.

Powyższe jednak należy przeprowadzić po dostosowaniu regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. W sytuacji, bowiem, gdy istnieje konieczność zatrudnienia osoby na stanowisku nieprzewidzianym dotąd w strukturze organizacyjnej pracodawcy, należy strukturę tę dostosować do aktualnych potrzeb pracodawcy.

Do czasu wprowadzenia zmiany można rozważyć inne rozwiązania, najlepiej we współpracy z organem prowadzącym. Można np. przeanalizować możliwość zatrudnienia dozorcy na podstawie np. umowy cywilnoprawnej, jeżeli warunki zatrudnienia będą dopuszczały taką możliwość.