Nauczyciel może łączyć pracę z urlopem wychowawczym

Autor: Anna Trochimiuk

Dodano: 20 września 2014
Pytanie:

Pod koniec sierpnia z urlopu zdrowotnego wraca nauczyciel, który obecnie jest zatrudniony na podstawie mianowania i w arkuszu ma zapewniony pełny etat. Nauczyciel wystąpił jednak z wnioskiem o obniżenie wymiaru zatrudnienia od września do połowy etatu w związku z zamiarem łączenia urlopu wychowawczego z opieką nad dzieckiem. Czy nauczyciel zatrudniony przez mianowanie ma od tego prawo, skoro obowiązuje go Karta Nauczyciela, a nie Kodeks pracy? Czy z nauczycielem powinno się rozwiązać stosunek pracy na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela i nawiązać nowy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze pracy?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

 

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści tego artykułu

Zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w szkołach i placówkach oświatowych. W 2014 r. uzyskała pozytywny wynik egzaminu zawodowego radcy prawnego.
wiper-pixel