Warunkiem udzielenia urlopu po chorobie trwającej ponad 30 dni nie jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego z badań okresowych

Katarzyna Pietruszyńska

Autor: Katarzyna Pietruszyńska

Dodano: 2 października 2014
Pytanie:

Czy pracodawca może zgodzić się na urlop bezpośrednio po długim (ponad 30 dni) okresie niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie)? Czy pracownik może wykorzystać urlop bezpośrednio po ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego, a pierwszego dnia po zakończeniu urlopu (przed rozpoczęciem pracy) zrobić badania kontrolne? Czy tak samo może postąpić pracodawca w sytuacji, gdy pracownik chce skorzystać z urlopu, a dzień przed rozpoczęciem urlopu kończą mu się badania okresowe? Czy pracownik może wykonać badania okresowe pierwszego dnia po powrocie z urlopu? Jak postąpić, jeśli pracownikowi badania okresowe kończą się w trakcie urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może nie puścić pracownika na urlop, jeśli ten nie dostarczył mu na ostatni dzień przed urlopem zaświadczenia lekarskiego? Jeśli jednak pracownik poszedł na urlop, ale nie dostarczył do dnia utraty ważności zaświadczenia lekarskiego, to jakie sankcje grożą mu po powrocie do pracy? Na czyj koszt wtedy powinny lub mogą być zrobione badania lekarskie, wykonane po terminie, z winy pracownika?

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

 

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści tego artykułu

Zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Pietruszyńska

Autor: Katarzyna Pietruszyńska

Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.
wiper-pixel