Wzór umowy o pracę na czas określony pracownika z art. 15 Prawa oświatowego — dokument z omówieniem

W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej i przedszkolu publicznym możliwe jest zatrudnienie, za zgodą kuratora oświaty, osoby niebędącej nauczycielem. Przedstawiamy i omawiamy wzór umowy o pracę dla pracownika z art. 15 Prawa oświatowego.

Ponadto, osoba zatrudniona na podstawie art. 15 Prawa oświatowego ma prawo do trzynastki, o ile spełni ustawowe warunki do jej otrzymania. Wynika to z faktu, że wszyscy pracownicy szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, a więc pracownicy niepedagogiczni, jak i pracownicy pedagogiczni, o ile zatrudnieni są w ramach stosunku pracy i to niezależnie od tego, czy są zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela, czy innej podstawie są uprawnieni do trzynastki.

Ustalając prawo do trzynastki pracownika z art. 15 Prawa oświatowego, nie stosujemy art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym,tj. osoba taka nie otrzyma trzynastki niezależnie od okresu przepracowanego, gdy zostanie zatrudniona zgodnie z organizacją pracy szkoły, ponieważ nie jest nauczycielem.

5 Do osób zatrudnionych na podstawie art. 15 Prawa oświatowego nie stosuje się limitu umów o pracę na czas określony z Karty Nauczyciela, lecz limit określony w ustawie – Kodeks pracy. Oznacza to, że osobę taką można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony:

  • w łącznym wymiarze do 33 miesięcy (liczy się suma okresów zatrudnienia w danej placówce i przerwa w zatrudnieniu nie powoduje liczenia tego okresu od nowa),
  • na podstawie łącznie nie więcej niż 3 umów o pracę (art. 25(1) Kodeksu pracy).

Jeżeli upłynie maksymalny okres zatrudniania pracownika na czas określony lub zostanie zawarta czwarta umowa o pracę na czas określony uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy zatrudnienia, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 25(1) § 3 Kodeksu pracy). Skutek taki nie nastąpi jednak, jeżeli do przekroczenia limitu dojdzie w wyniku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu (art. 25(1) § 4(1) Kodeksu pracy).