Wzór wniosku o urlop rodzicielski pracownika – ojca

Pracownik – ojciec ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Opisujemy, jakie dokumenty musi złożyć pracownik, aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego w szkole, co dołączyć do wniosku o urlop oraz jakie elementy powinien on zawierać.

Pracownicy – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;
  • 43 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5 (§ 1).

Urlop rodzicielski w powyższym wymiarze przysługuje łącznie obojgu pracownikom – rodzicom dziecka. Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z pełnego wymiaru urlopu. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka (art. 1821a Kodeksu pracy).

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje pracownicy – rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać pełnego wymiaru tego urlopu. Aktualnie nie ma także przeszkód prawnych, aby ojciec dziecka skorzystał z urlopu rodzicielskiego jeszcze w okresie korzystania przez matkę z urlopu macierzyńskiego. Za część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 9 tygodni zasiłek macierzyński wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy (art. 1821d Kodeksu pracy). Inaczej jednak niż w przypadku urlopu wypoczynkowego, pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika – rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868akp. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Wniosek o udzielenie pracownikowirodzicowi dziecka urlopu rodzicielskiego lub jego części zawiera:

1) imię i nazwisko pracownika;

2) wskazanie okresu dotychczas wykorzystanego urlopu rodzicielskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego oraz liczby wykorzystanych części urlopu rodzicielskiego lub liczby wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego;

3) wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop rodzicielski lub jego część.

1) odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci), wydany przez uprawniony organ dokonujący rejestracji urodzenia w danym kraju, albo kopie tych dokumentów;

2) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w okresie objętym wnioskiem;

3) kopię zaświadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. z 2020 r. poz. 1329 oraz z 2022 r. poz. 2140), w przypadku gdy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części dotyczy urlopu rodzicielskiego w wymiarze, o którym mowa w art. 1821a § 2 Kodeksu pracy.