WYDANIE ONLINE

Wypłacając nauczycielom i innym pracownikom świadczenia finansowe łatwo o pomyłkę, która grozi konfliktem z podwładnym lub stratą finansową. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji takich pomyłek, podpowiadamy jak rozwiązać problemy wynikłe z nadpłaty lub niedopłaty świadczenia. Wyjaśniamy także, kto ponosi odpowiedzialność za błąd w wypłacie świadczenia, gdyż w praktyce dyrektor samodzielnie nie dokonuje wypłat i naliczeń świadczeń finansowych.

czytaj więcej »

Mimo wrześniowej podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, w nowym roku może się okazać, że w szkołach i placówkach oświatowych są osoby, które otrzymują pensje niższe od minimalnej krajowej. Dlaczego tak się dzieje i jak należy rozwiązać ten problem? O tym piszemy w tekście.

czytaj więcej »

Z dniem 1 grudnia 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która ma na celu zwiększenie skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Nakłada ona kary grzywny na pracodawców, który utrudniają egzekucję tych świadczeń z pensji pracownika. 

czytaj więcej »

W tym roku już dwukrotnie zmieniły się przepisy w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (w czerwcu i październiku). Ostatnia nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie zawiera nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przedszkola złożył wniosek o postępowanie kwalifikacyjne w dniu 30 lipca 2019 r., ale już 20 sierpnia 2019 r. uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego. Kiedy należy podwyższyć jego wynagrodzenie w związku z awansem zawodowym?

czytaj więcej »

W tym roku, w związku ze zwiększeniem podstawy naliczania odpisu na Fundusz, nowelizacja tzw. ustawy okołobudżetowej wprowadza dodatkowy termin na wpłatę korekty odpisów i zwiększeń na Fundusz – 31 października.

czytaj więcej »

W tym roku dyrektorzy szkół i przedszkoli mają mniej czasu na sporządzenie i złożenie w organie prowadzącym wniosków o przyznanie środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nowe rozporządzenie regulujące te kwestie przewiduje, że dyrektorzy muszą to zrobić do 31 października, a nie jak było do tej pory – do końca listopada.

czytaj więcej »

Istnieje wiele okoliczności, w których pracownik może uzyskać zwolnienia od pracy. W niektórych przypadkach pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia, czasami utracony zarobek odzyska od organu, na wniosek którego nie może świadczyć pracy, z kolei w innych sytuacjach za czas zwolnienia nie otrzyma w ogóle wynagrodzenia. Poznaj 15 sytuacji, których musisz udzielić zwolnienia od pracy i sprawdź, kiedy za czas zwolnienia trzeba wypłacić wynagrodzenie, a kiedy wystawić zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku.

czytaj więcej »

Nauczyciel odpowiada prawnie za właściwe wykonywanie obowiązków, jakie nakłada na niego Karta Nauczyciela, Kodeks pracy i prawo oświatowe. W związku z tym podlega kilku rodzajom odpowiedzialności: dyscyplinarnej (związanej z wykonywaniem obowiązków typowo nauczycielskich), pracowniczej (porządkowej), materialnej, cywilnej i karnej. Sprawdź, jakie uchybienia uruchamiają poszczególne tryby odpowiedzialności, by uniknąć pomyłek i stosowania niewłaściwej sankcji wobec nauczyciela.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: W jaki sposób powinno odbyć się przejęcie obowiązków dyrektora placówki publicznej? O co powinien zadbać nowo powołany dyrektor, by zabezpieczyć swoje interesy w zakresie nieponoszenia odpowiedzialności za ewentualne błędy poprzedniego dyrektora?

czytaj więcej »

Przypominamy, że świadectwa pracy wydawane po dniu 7 września muszą być wystawione na aktualnym druku i zachowaniem zmian, jakie weszły w życie na skutek nowelizacji Kodeksu pracy i rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Upewnij się, czy stosujesz 3 główne zmiany w tym zakresie.

czytaj więcej »

W związku z wprowadzeniem do ustawy Karta Nauczyciela minimalnej wysokości dodatku funkcyjnego dla wychowawcy klasy oraz rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do tego dodatku o nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, należy zaktualizować regulaminy wynagradzania uchwalone przez organy prowadzące.

czytaj więcej »

Zmienione zasady wydawania m.in. druków ścisłego zarachowania nie spodobały się rodzicom uczniów, bo oznaczały one dla nich konieczność pojawiania się w szkole za każdym razem, gdy do odbioru jest jeden z 12 dokumentów wskazanych w rozporządzeniu w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Na szczęście MEN zareagował na to szybką nowelizacją przepisów.

czytaj więcej »

Ustalenie regulaminu płacowego dla podległych szkół i placówek to domena organu prowadzącego. Ewentualne zapisy czy utworzenie regulaminu wynagradzania, który regulowałby (choćby częściowo) kwestie przyznane kompetencjom organu w zakresie określania pułapu i wysokości płac nauczycielskich, będą zatem prawnie nieskuteczne. Dotyczy to też sytuacji gdy organ prowadzący nie zawrze w regulaminie postanowień, które powinny się tam znaleźć, np. w ogóle nie ureguluje wysokości stawki dodatku motywacyjnego.

czytaj więcej »

Przedstawiamy wyliczenia dotyczące czasu pracy pracowników zatrudnionych w oparciu o Kodeks pracy w 2020 roku dla różnych okresów rozliczeniowych i wymiarów zatrudnienia. Przypominamy także o limitach i rozliczaniu godzin nadliczbowych.

czytaj więcej »

Przepisy Karty Nauczyciela przewidują dwa terminy przeszeregowania płacowego nauczyciela w związku z uzyskaniem wyższego stopnia awansu zawodowego. Niewielu nauczycieli pamięta jednak o tym, że dla terminu wypłaty podwyżki jest istotny nie tyle termin wydania decyzji w sprawie awansu zawodowego, co złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. Oznacza to, że wielu nauczycieli, którzy uzyskali awans w grudniu 2019 roku nie ma co liczyć na wyższą pensję od stycznia 2020 roku. Sprawdź dlaczego.

czytaj więcej »

O zasadach prowadzenia i przechowywania dokumentacji związanej z działalnością socjalną w jednostce oświatowej decyduje pracodawca. Ma on jednak obowiązek dokonywać corocznego przeglądu danych osobowych osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS, które przetwarza w związku z prowadzoną działalnością socjalną. Tak wynika, ze wskazówek przekazanych nam przez resort pracy.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek stosować nowe wzory dokumentów bhp. Chodzi m.in. o protokół powypadkowy, druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp.

czytaj więcej »

Temat, który dzieli rodziców, dyrektorów przedszkoli i samorządy powraca. W tym roku przy rekrutacji do przedszkoli na rok przedszkolny 2020/2021 w wielu samorządach uchwalono nowe kryterium dodatkowe – poddawanie dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

czytaj więcej »