Podstawę zasiłku chorobowego dla związkowca zwolnionego z części pensum liczy się z uwzględnieniem pensji za pracę wykonaną i okres zwolnienia

Autor: Dariusz Dwojewski

Dodano: 19 września 2014
Pytanie:

Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na wniosek organizacji związkowej został oddelegowany do pracy w organizacji związkowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie:

  • od października 2012 do stycznia 2014 roku w wymiarze 15/18 (I kadencja do 31 marca 2014 r.);
  • od lutego do marca 2014 roku w wymiarze 17/18;
  • od kwietnia 2014 do czerwca 2018 roku w pełnym wymiarze (II kadencja).

W skład wypłacanego wynagrodzenia w okresie zwolnienia wchodziło wynagrodzenie nauczyciela w części nieobjętej zwolnieniem (zasadnicze, dodatek stażowy i motywacyjny) oraz wynagrodzenie liczone jak ekwiwalent za urlop proporcjonalne do wymiaru zwolnienia ze świadczenia pracy, tj. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy i motywacyjny oraz „średnia urlopowa”. Z jakiego okresu i jakie składniki należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za kwiecień 2014 roku? Czy wynagrodzenie od pracodawcy w związku z pełnieniem funkcji związkowej przysługujące nauczycielowi w okresie zwolnienia od pracy ustalone według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop ustalone na okres I kadencji zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 26 czerwca 2001 r. należy wypłacać w takiej samej wysokości w okresie II kadencji, czy należy je na nowo ustalić?

Pozostało jeszcze 82 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

 

Treść artykułu dostępna dla zalogowanych użytkowników

Aby uzyskać dostęp do pełnej treści tego artykułu

Zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
wiper-pixel