WYDANIE ONLINE

Od 2017 roku nie trzeba już wydawać zbiorczych świadectw pracy obejmujących 24-miesięczne okresy zatrudnienia terminowego. W przypadku kontynuacji zatrudnienia między tymi samymi stronami świadectwa pracy za zakończone okresy zatrudnienia można wydać tylko na wniosek pracownika. Zmieniła się również treść świadectwa.

czytaj więcej »

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym zawiera 20 zmian, które od nowego roku szkolnego wpłyną na pracę szkół oraz zadania kadry pedagogicznej i dyrektora.

czytaj więcej »

Projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie ma na celu dostosowanie sposobu realizacji tych zajęć do nowych typów szkół wprowadzonych w ustawach reformujących system oświaty, nowych ramowych planów nauczania oraz nowych podstaw programowych. Ponadto wprowadza obowiązek odnotowywania faktu uczęszczania na te zajęcia w świadectwach szkolnych.

czytaj więcej »

1 września wejdzie w życie nowelizacja przepisów o ocenianiu, klasyfikowaniu i promowaniu uczniów oraz słuchaczy, która dostosowuje dotychczasowe regulacje do nowego ustroju szkolnego.

czytaj więcej »

Od nowego roku szkolnego obowiązkowi w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa będą podlegać uczniowie 8-letnich szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, z wyjątkiem uczniów szkół dla dorosłych.

czytaj więcej »

W związku z możliwością tworzenia Centrum Usług Wspólnych do obsługi kadrowo-płacowej szkół i placówek oświatowych, ich pracownicy, jako przedstawiciele organu prowadzącego mogą być powoływani w skład komisji konkursowej na stanowiska dyrektora szkoły.

czytaj więcej »

W okresie od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., czyli w roku szkolnym przypadającym bezpośrednio po całkowitym wygaśnięciu gimnazjów oraz wprowadzeniu czteroletniego cyklu nauczania w liceum ogólnokształcącym oraz pięcioletniego w technikum, będą obowiązywały szczególne rozwiązania dotyczące przydziału godzin ponadwymiarowych nauczycielom.

czytaj więcej »

Jedną z nowości przewidzianych w Przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe jest ograniczenie w podwójnym zatrudnieniu. W okresie od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć będzie mógł podjąć bądź kontynuować dodatkowe zatrudnienie na podstawie stosunku pracy w innej szkole wyłącznie za pisemną zgodą dyrektora szkoły wskazanej jako macierzysta.

czytaj więcej »

Dzięki monitoringowi wizyjnemu instalowanemu w szkołach i placówkach oświatowych, bezpieczniej czują się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Problem w tym, że przepisy nie regulują zasad jego instalowania i użytkowania w jednostkach oświatowych, przez co łatwo o naruszenie cudzej prywatności przepisów o ochronie danych osobowych. Z pomocą przychodzi jednak GIODO, którego wskazówki przedstawiamy poniżej.

czytaj więcej »

Regulamin organizacyjny to jeden z tych dokumentów, których w szkole mieć nie trzeba. Praktyka pokazuje jednak, że warto go opracować, szczególnie gdy zapisy statutu są dosyć ogólnikowe i nie regulują takich spraw organizacyjnych jak obieg dokumentów i podpisywanie korespondencji oraz organizacja przyjmowania i rozpatrywanie skarg i wniosków. Trzeba jednak pamiętać, by nie powielać nie tylko przepisów prawa, ale także zapisów innych dokumentów wewnętrznych.

czytaj więcej »