WYDANIE ONLINE

Nauczyciele mają prawo do świadczeń związanych z ochroną zdrowia, np. leczeniem, rehabilitacyjną itp. z dwóch źródeł – ZFŚS oraz Funduszu zdrowotnego. Przy czym fundusze te rządzą się innymi prawami i innymi zasadami przyznawania świadczeń. W tym artykule wyjaśniamy, jakie świadczenia można uzyskać w tym roku szkolnym z Funduszu zdrowotnego.

czytaj więcej »

29 września 2021 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy – Karta Nauczyciela. Zobacz aktualną wersję Karty Nauczyciela, którą należy stosować w dokumentacji kadrowo-płacowej nauczycieli.

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, ile powinna trwać godzina zajęć wspomagających i w jaki sposób należy dokumentować tego rodzaju zajęcia.

czytaj więcej »

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania i szkoła, w której obejmuje funkcję dyrektora, może zatrudnić go na podstawie mianowania, możliwe jest przeniesienie służbowe bez rozwiązywania stosunku pracy. Generalnie, w sytuacji objęcia stanowiska dyrektora innej szkoły są 3 rozwiązania. Szczegóły w uzasadnieniu.

czytaj więcej »

Dotychczas opiekę w nocy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym sprawować miały co najmniej dwie osoby, w tym co najmniej jeden wychowawca grupy wychowawczej. Już przed nowelizacją przepisów w tym zakresie możliwe było powierzenie opieki w porze nocnej osobie niebędącej wychowawcą grupy wychowawczej. Sprawdź jakie rozwiązania prawne przyniosła nowelizacja przepisów w tych ośrodkach.

czytaj więcej »

Fundusz zdrowotny tworzony przez organy prowadzące przeznaczany jest na różnego rodzaju pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Sprawdź, czy ze środków tych można sfinansować testy na COVID-19 dla pracowników pedagogicznych.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania podlegają „wliczeniu” do stanu zatrudnienia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 oraz art. 11 ust. 1 tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku sekretarki w szkole na pełen etat (stanowisko pomocnicze) dodatkowo pełni funkcję specjalisty ds. bhp w ramach jednej umowy. W takim przypadku w jakiej grupie jest pracownik (na stanowisku pomocniczym czy urzędniczym)?

czytaj więcej »

Sprawdź, jak zrekompensować szkolenie online dla nauczycieli i kadry kierowniczej, które odbywa się w weekendy.

czytaj więcej »

Upewnij się, czy po rozpatrzeniu odwołania dyrektora szkoły od orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (nieuwzględnieniu go) nauczyciel musi ponownie składać wniosek o udzielenie urlopu.

czytaj więcej »

W tym artykule wyjaśniamy, czy organ prowadzący może wydawać dyrektorom szkół zalecenia w zakresie realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych i zajęć wspomagających.

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, czy składki na pracownicze plany kapitałowe są składnikami wydatków ponoszonych na wynagrodzenia nauczycieli i czy będą uwzględniane przy wyliczeniu za 2021 rok średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

czytaj więcej »

Dowiedz się, kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi, który staż pracy uprawniający do tej nagrody osiągnie w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób intendent powinien prawidłowo prowadzić dokumentację stołówki.

czytaj więcej »

W tym artykule wyjaśniamy, czy dyrektor jednostki oświatowej ma obowiązek odpowiadać na wszystkie pisma skierowane do niego, które wpływają do sekretariatu, oraz czy w tym kontekście ma znaczenie, czy pismo kieruje do niego organ prowadzący, organ nadzorujący, rodzic, uczeń czy pracownik.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego z góry. W trakcie urlopu okazało się, że jeśli nie przerwie urlopu rodzicielskiego, to jego nieobecność przekroczy 1 rok i 6 m i jego staż na wyższy stopień awansu zawodowego ulegnie przerwaniu. Czy rezygnując z urlopu rodzicielskiego, nauczyciel musi go przerwać w pełnych tygodniach, np. po 32, czy może zrobić to w trakcie trwania tygodni, np. 32 tyg. i 4 dni? Jeśli przerwaliśmy go w niepełnych tygodniach,to co teraz można zrobić? Jak ująć to na świadectwie pracy?

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo usunąć z akt osobowych dokument, który kiedyś został wpięty, a teraz nie powinno go tam być (np. akt ślubu, kserokopia dowodu osobistego). Upewnisz się także, czy można sporządzić protokół usunięcia i wpiąć go na miejsce usuwanego dokumentu, by zachować numerację.

czytaj więcej »

Pytanie: W regulaminie ZFŚS zostało wymienione, na jakie cele przeznaczane jest finansowanie lub dofinansowanie z funduszu (tych celów jest 10). Na końcu dodano zapis – o dane świadczenie można ubiegać się raz w roku.Czy taki zapis jest dopuszczalny?

czytaj więcej »

Sprawdź, czy okres udokumentowany zaświadczeniem z urzędu gminy i zeznaniami dwóch świadków na okoliczności, że pracownik w okresie nauki w szkole średniej mieszkał z rodzicami i pomagał im w gospodarstwie rolnym, można zaliczyć do stażu pracy do dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej.

czytaj więcej »

Koniec roku to w jednostkach oświatowych czas przeprowadzania inwentaryzacji. Sprawdź, czy przeprowadzenie inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w czasie trwania 4-letniego okresu inwentaryzacyjnego anuluje obowiązek przeprowadzenia spisu po upływie 4 lat od ostatniej inwentaryzacji.

czytaj więcej »

Przygotowując plany finansowe na kolejny rok budżetowy, jednostki powinny kierować się zasadą, że ujęte w planie finansowym dochody stanowią prognozy ich wielkości, natomiast wydatki stanowią nieprzekraczalny limit, z wyłączeniem wydatków finansowanych z dochodów własnych jednostek budżetowych. Sprawdź, jak te zasady przełożyć na praktykę.

czytaj więcej »

Pytanie: Organ prowadzący rozpoczął procedurę w formie przetargu wyboru firmy zewnętrznej (ajenta) na prowadzenie stołówki szkolnej. W szkole taka forma prowadzenia wyżywienia uczniów jest stosowana od kilkunastu lat. Obecna umowa z ajentem ulega zakończeniu. Jednakże organ prowadzący nie ujął na żadnym etapie w ww. procedurze dyrektora szkoły. Czy organ prowadzący postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami? Jeśli tak, to jak dyrektor szkoły może odpowiadać za wyżywienie uczniów w szkole, nie mając wpływu na wybór ajenta i zapisów w umowie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy na dziecko, które przybyło zza granicy i rozpoczęło 2 rok edukacji polskiej, przysługuje zwiększona subwencja? Dziecko posiada również już polski paszport i nr PESEL. Czy wg przepisów takie dziecko nadal można traktować jako cudzoziemca?

czytaj więcej »

Upewnij się, czy dotacje przekazywane przez urząd miasta na ucznia to są środki publiczne i czy ze środków tych można sfinansować szkolenie kadry pedagogicznej. Dowiedz się także, czy przy wykorzystaniu środków publicznych obowiązuje zwolnienie z VAT.

czytaj więcej »

Jeżeli także masz problemy z rodzicami, którzy od dawna zalegają z opłatami za wyżywienie dzieci w ramach szkolnej stołówki – skorzystaj z rozwiązań zaproponowanych przez naszego eksperta.

czytaj więcej »

Dowiedz się, kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi, który staż pracy uprawniający do tej nagrody osiągnie w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

czytaj więcej »