WYDANIE ONLINE

Kandydaci na stanowisko dyrektorów publicznych samorządowych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych muszą przejść przez dosyć sformalizowaną procedurę konkursową, podczas której będą odpowiadali na pytania członków komisji. Ten ostatni etap, tj. rozmowa przed komisją, wywołuje największy stres, bo trzeba być przygotowanym na pytania z różnych obszarów dotyczących zarządzania jednostką oświatową. Nie mniej ważne jednak jest skrupulatne sprawdzenie oferty przed jej wysłaniem do organu prowadzącego. Może się bowiem okazać, że mimo świetnego przygotowania merytorycznego kandydat zostanie odrzucony już na etapie sprawdzania dokumentów. Sprawdź zatem, jak przygotować dokumentację konkursową, i poznaj pytania, jakie mogą paść także na komisji konkursowej w Twoim organie prowadzącym.

czytaj więcej »

Poznaj listę najważniejszych obowiązków kadrowo-płacowych do wykonania w kwietniu 2022 roku. Zaznacz je w swoim kalendarzu, a nie przegapisz żadnego ważnego zadania i terminu.

czytaj więcej »

Pandemia nie kojarzy się dyrektorom szkół z niczym dobrym. Wręcz przeciwnie – towarzyszy jej permanentna niepewność i chaos legislacyjny. Jak się w tym odnaleźć? Poniżej znajdziesz praktyczne zestawienie, dzięki któremu dowiesz się, jakie szczególne rozwiązania możesz stosować w szkole w czasie pandemii COVID-19.

czytaj więcej »

Sprawdź, jak rozliczyć okres nieobecności w pracy pracownika, który po zwolnieniu lekarskim korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego, a następnie w czasie oczekiwania na decyzję ZUS w sprawie renty nadal jest niezdolny do pracy.

czytaj więcej »

Dowiedz się, na jakiej podstawie dyrektor szkoły ma obowiązek oddelegować do innej placówki nauczyciela, który ma być członkiem zespołu nadzorującego przebieg egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców ma wątpliwości, czy przyznanie pracownikowi renty z tytułu niezdolności do pracy obliguje go lub chociaż uprawnia do rozwiązania z podwładnym stosunku pracy. Sprawdź, jak postąpić w takim przypadku, i dowiedz się, jakie są zasady wypłaty odprawy rentowej.

czytaj więcej »

Sprawdź, jakie konsekwencje grożą nauczycielowi, który bez powiadomienia dyrektora i zgody rodziców uczniów opublikował nagranie z uroczystości szkolnej na profilu placówki w serwisie społecznościowym.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy pracownica, która urodziła dziecko, będąc na urlopie wychowawczym nadal korzysta z tego uprawnienia, czy też urlop wychowawczy ulega przerwaniu, a w jego miejsce udziela się urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

czytaj więcej »

Dowiedz się, w jaki sposób udzielić urlopu wypoczynkowego logopedzie zatrudnionemu w przedszkolu w wymiarze 11/22 etatu i pracującemu przez 3 dni w tygodniu.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy zaświadczenie o ukończeniu kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu z 1999 roku obejmującego 70 godzin wykładów teoretycznych oraz 10 godzin zajęć praktycznych z adnotacją, że kurs miał na celu uzyskanie uprawnień pedagogicznych nadaje uprawnienia pedagogiczne w aktualnym stanie prawnym.

czytaj więcej »

Szkoła wysyła pracownika na dwudniowe szkolenie. Podwładny ma zapewniony nocleg i koszt przejazdu, ale nie otrzymuje diety. Sprawdź, czy w takim przypadku udokumentowana usługa gastronomiczna stanowi dodatkowy przychód dla pracownika powodujący skutki podatkowo-ubezpieczeniowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Zgłosiła się do nas była pracownica, która ostatnio pracowała w naszej szkole w 2006 r. Chce, żeby objąć ją ZFŚS, bo twierdzi, że nasz szkoła była jej ostatnim miejscem pracy. Czy możemy jakoś to zweryfikować?

czytaj więcej »

Dowiedz się, jak obliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za ferie zimowe w przypadku nauczyciela zatrudnionego od 1 września lub związanego stosunkiem pracy ze szkołą już kolejny rok szkolny, a jak w przypadku osoby zatrudnionej od listopada 2021 roku.

czytaj więcej »

Dowiedz się, jaka  jest procedura wprowadzania zmian w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w szkole.

czytaj więcej »

Przy zaliczaniu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, od którego zależy wysokość dodatku za wysługę lat i nagrody jubileuszowej, trzeba pamiętać o zmianie przepisów w tym zakresie. Nie każdy bowiem okres można zaliczyć, a ponadto nie każdy dokument można uznać za dowód na wykonywanie pracy zaliczanej do stażu pracy. Sprawdź na przykładzie, jak powinna przebiegać analiza dokumentów dostarczonych przez pracownika.

czytaj więcej »

Z tego artykułu dowiesz się, czy w regulaminie ZFŚS można zawrzeć zapis zobowiązujący uprawnionego do zwrotu kosztów świadczenia np. imprezy kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej lub integracyjnej, jeżeli mimo potwierdzenia woli uczestnictwa nie weźmie w niej udziału. Sprawdź także, czy można wprowadzić zapis o potrąceniu wartości niewykorzystanego świadczenia z pensji pracownika.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy zaświadczenie z KRUS dotyczące okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i zeznania dwóch świadków potwierdzające prowadzenie przez pracownika działalności specjalnych produkcji rolnej wystarczą, by zaliczyć wskazane przez pracownika okresy do stażu pracy.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy składkę za ubezpieczenie uczestników szkolnej wycieczki w ramach przyznanej dotacji na program „Poznaj Polskę” ujmuje się w paragrafie 4430 czy 4300.

czytaj więcej »

Sprawdź, na jakim paragrafie należy ująć koszty zakupu systemu operacyjnego Windows oraz pakietu Office do laptopów, które szkoła otrzymała nieodpłatnie.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy po wycofaniu ze środków trwałych samochodu zakupionego dla celów przedszkola i przeznaczeniu go na cele osobiste dyrektora możliwe będzie ponowne przyjęcie go do środków trwałych i naliczania odpisów amortyzacyjnych.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy szkoła jako jednostka budżetowa ma obowiązek dokonywania księgowania planu i wydatków na koncie 980.

czytaj więcej »