WYDANIE ONLINE

Opublikowana na stronach rządowych informacja, zgodnie z którą w szkołach liczących 100 uczniów możliwa jest realizacja 63 godzin dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, nie wynika z rozporządzenia MEN z 8 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Sprawdź zatem, jakie są zasady wnioskowania o dofinansowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych.  

czytaj więcej »

Sprawdź, jakie masz możliwości odwołania kierownika świetlicy, który zaniedbuje obowiązki związane z powierzoną mu funkcją. Dowiedz się, dlaczego pozbawienie nauczyciela funkcji kierowniczej w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

czytaj więcej »

Urlop macierzyński i urlop rodzicielski dla rodziców adopcyjnych udzielane są co do zasady w takim samym wymiarze co dla rodziców biologicznych, a zasady korzystania z tego uprawnienia są podobne. W praktyce nauczyciele placówek feryjnych wnioskują o te urlopy z przerwą na wakacje, bo chcą skorzystać w tym czasie z urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy możesz się zgodzić na takie rozwiązanie i czy dla nauczyciela jest to korzystna opcja.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy nauczyciel, który otrzymał rentę z powodu częściowej niezdolności do pracy, może na czas jej trwania skorzystać z urlopu bezpłatnego, a następnie wrócić do pracy lub skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.

czytaj więcej »

Zatrudnienie do prowadzenia zajęć osoby bez kwalifikacji nauczycielskich i przygotowania pedagogicznego możliwe jest na podstawie art. 15 ustawy Prawo oświatowe. Co jednak w sytuacji, gdy taki pracownik w trakcie zatrudnienia uzupełni wykształcenie? Czy możliwa jest zmiana rodzaju umowy i podstawy zatrudnienia? Sprawdź to.

czytaj więcej »

Dosyć powszechną praktyką jest zatrudnianie w ramach dwóch umów nauczyciela, który dodatkowo posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku niepedagogicznym. Takie rozwiązanie jest stosowane szczególnie, gdy chodzi o pracę na część etatu. Sprawdź jednak, dlaczego takie rozwiązanie może być trudne do pogodzenia z przepisami prawa pracy.

czytaj więcej »

Zaszeregowanie płacowe nauczyciela, tj. ustalenie minimalnej stawki wynagrodzenia, zależy od stopnia awansu i poziomu wykształcenia. Dlatego by nowy pracodawca mógł poprawnie naliczyć pensję, ważne jest terminowe dostarczenie do placówki wszystkich dokumentów z tym związanych. Co jednak w sytuacji, gdy nauczyciel dostarcza dyplom wiele miesięcy po zatrudnieniu? Od kiedy należy mu się wyższa pensja i czy powinno nastąpić także wyrównanie wstecz?

czytaj więcej »

Sprawdź na przykładzie, jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe w tygodniu, w którym wystąpiła usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy (np. urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy).  

czytaj więcej »

Zdarza się, że na skutek zaniedbania albo nieznajomości przepisów nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony nie ma przekształconego stosunku pracy w zatrudnienie na podstawie mianowania. Czasami taka sytuacja trwa przez wiele lat. Sprawdź, co musisz zrobić, gdy to w teczce osobowej Twojego nauczyciela brakuje dokumentu potwierdzającego zmianę podstawy zatrudnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Od 3.09.2021 r. do 31.08.2022 r. zatrudniamy nauczyciela stażystę w celu odbycia stażu. Nauczyciel został zatrudniony w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela, który jest na urlopach macierzyńskim i rodzicielskim do 6.12.2022 r. Podstawa zatrudnienia to art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela, ale w treści umowy wpisaliśmy, że zawarta jest „na czas nieobecności”. Nauczycielka ta (stażystka) zaszła w ciążę i jest na zwolnieniu lekarskim. Umowa nie zostanie przedłużona do dnia porodu ze względu na jej charakter – zastępstwo. Na jakiej podstawie zatrudnić kolejnego nauczyciela? Na zastępstwo za pierwszego czy drugiego?

czytaj więcej »

Przed ustaleniem oceny pracy dyrektora szkoły organy biorące udział w procedurze oceny ustalają indywidulanie oceny cząstkowe, a na ich podstawie wspólną ocenę dyrektora. Przepisy nie określają jednak wzoru arkusza cząstkowej oceny pracy. Sprawdź jednak, co powinien zawierać ten dokument.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy pracodwca ma obowiązek honorować zaświadczenie lekarskie od lekarza leczącego nauczyciela zalecające pracę zdalną.

czytaj więcej »

Czas, by szkoły, które w czasie wakacji planują remonty, naprawy i inwestycje, przystąpiły do przygotowania oraz przeprowadzenia procedury zakupowej zmierzającej do zawarcia umowy z wykonawcą. Większość tego typu zadań realizowana jest poprzez udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane. Sprawdź zatem, jak po zmianie przepisów przygotować postępowanie zgodne z ustawą Prawo zamówień publicznych.

czytaj więcej »