WYDANIE ONLINE

Ochrona stosunku pracy nauczyciela w okresie zmian kadrowych zależy przede wszystkim od tego, czy pracownik pedagogiczny jest zatrudniony na podstawie mianowania, czy umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też określony. Przy umowach o pracę trzeba wziąć pod uwagę liczbę pracowników placówki – tj. czy jest wyższa czy niższa niż 20. Istotne są także dodatkowe okoliczności, jak np. przebywanie na urlopach związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem czy też na urlopie dla poratowania zdrowia. Nie we wszystkich przypadkach te same okoliczności będą dawały ochronę przed zwolnieniem. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce, i nie popełnij błędu, wręczając wypowiedzenie nauczycielowi, który w tegorocznym ruchu kadrowych nie może zostać zwolniony.

czytaj więcej »

Od 130 zł do 599 zł – mają wynieść podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli szkół, przedszkoli i innych publicznych samorządowych jednostek oświatowych od 1 maja 2022 r. Tymczasem Senat zaproponował 20% podwyżki zamiast przyjętych przez Sejm 4,4%. Nowelizacja Karty Nauczyciela z poprawką Senatu trafiła teraz do Sejmu. Dalszy los projektu omówimy w następnym wydaniu.

czytaj więcej »

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie 1 sierpnia 2022 r., przewiduje, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych zyskają nowe uprawnienie w postaci urlopu opiekuńczego. Będzie on udzielany pracownikom w związku z koniecznością zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny. Ponadto pracownicy zyskają także prawo do skorzystania z elastycznej organizacji pracy oraz zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Poznaj szczegóły projektowanych zmian i przygotuj się na udzielanie i rozliczanie nowych uprawnień dla pracowników jednostki.

czytaj więcej »

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego i jego nieprzenoszalnej części, rezygnacja z tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski, zmiana zasad podziału urlopu na części i korzystania z łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy oraz wzmocnienie ochrony pracownika korzystającego z tego urlopu to tylko niektóre zmiany, które mają wejść w życie 1 sierpnia 2022 r. Poznaj nowe regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich pracowników oświaty.

czytaj więcej »

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie 1 sierpnia 2022 r., zakłada także zmiany w zasadach korzystania z urlopu ojcowskiego. Poznaj szczegółowe rozwiązania i dowiedz się, na jakich zasadach będziesz udzielać tego urlopu po zmianie przepisów.

czytaj więcej »

Zatrudnianie w polskich placówkach oświatowych cudzoziemców nie jest nowością. Jest nią natomiast tzw. specustawa ukraińska, która przewiduje ułatwione procedury dla zatrudniania w placówkach oświatowych osób z Ukrainy. Sprawdź, jakich stanowisk to dotyczy i jakich formalności trzeba w związku z tym dopełnić.

czytaj więcej »

W związku z przyjęciem dzieci uchodźców z Ukrainy wiele szkół i przedszkoli tworzy dodatkowe oddziały, które wymagają odpowiedniej obsady kadrowej. Poza zatrudnieniem pomocy nauczyciela, możliwe jest przydzielenie już zatrudnionym nauczycielom dodatkowych godzin w ramach zwiększenia limitu godzin ponadwymiarowych, a także zatrudnienie nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym bez konieczności zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty tego świadczenia. Poznaj szczegóły tych rozwiązań.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy szkoła może zatrudnić bezrobotnego obywatela Ukrainy na staż z urzędu pracy na stanowisku nauczyciela.

czytaj więcej »

Dowiedz się, na jakich warunkach zatrudnia się obywatela Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela, który nie ma statusu uchodźcy, czyli przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r., ale posiada Kartę Polaka.

czytaj więcej »

Dowiedz się, czy zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela możliwe jest zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego teraz, w trakcie roku szkolnego.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy stały członek komisji socjalnej przy zakładowym funduszu świadczeń socjalnych powinien być wyłączony podczas rozpatrywania swojego wniosku o przyznanie zapomogi.

czytaj więcej »

Dowiedz się, w jaki sposób wewnętrzne przepisy płacowe (regulamin wynagradzania) mają wpływ na prawo do premii pracownika niepedagogicznego przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a następnie świadczeniu rehabilitacyjnym.

czytaj więcej »

Pytanie: W czerwcu planujemy wycieczkę z ZFŚS, wg naszego regulaminu każdy uczestnik wycieczki będzie dopłacać pewną kwotę – w zależności od progu, w którym znajduje się pracownik. Wpłaty własne były potrącane przy okazji „wczasów pod gruszą” za jego zgodą. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy jednak musi być to dokonane z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą, przy zachowaniu wszystkich progów, których nie możemy przekroczyć, dokonując potrącenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z przepisami, jeżeli zwolnienie lekarskie jest spowodowane nadużyciem alkoholu (kod C), to za pierwsze 5 dni pracodawca bądź ZUS nie wypłaca zasiłku. Ale dni te powinno się wliczyć do limitu dni wynagrodzenia chorobowego (33 lub 14). Jednak w naszym przypadku ZUS zakwestionował wliczenie tych dni do limitu 14 dni chorobowego z zakładu pracy, gdyż są one wykazane z kodem przerwy 152. Jak należy postąpić w tej sytuacji?

czytaj więcej »

Dowiedz się, jaki rodzaj umowy wybrać dla nauczyciela z Ukrainy, który u siebie w kraju miał najwyższy poziom wykształcenia i kilkunastoletnie doświadczenie w pracy. Sprawdź także, jak go zaszeregować płacowo, skoro u nas system wynagradzania nauczycieli jest inny niż w Ukrainie.

czytaj więcej »

Nauczyciel z uwagi na zmienne dochody w jednym miesiącu może mieć prawo do ulgi dla klasy średniej, a w następnym stracić do niej prawo. Upewnij się, jak w takim przypadku zastosować ulgę podatkową

czytaj więcej »

Sprawdź, czy rosnące ceny paliwa uzasadniają żądania rodziców dowożących swoje dzieci do specjalnego ośrodka, o podwyższenie ryczałtu za paliwo.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy szkoła ma obowiązek zakupienia fartuchów dla uczniów na lekcje chemii czy biologii, w czasie których z odzieży i obuwia roboczego korzysta nauczyciel.

czytaj więcej »