WYDANIE ONLINE

Coraz więcej szkół i placówek korzysta z możliwości udziału w europejskim programie w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu Erasmus+. Wyjazdy zagraniczne nauczycieli i uczniów sprawiają jednak problemy osobom odpowiedzialnym za rozliczenia kadrowo-płacowe, szczególnie w kontekście tego, jak rozliczać czas pracy nauczycieli na takich wyjazdach i jak za nie płacić. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości związane z wyjazdami w ramach Erasmus+ zebraliśmy w poniższym artykule.

czytaj więcej »

Przygotowana przez resort edukacji nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje szeroko zakrojone zmiany w przepisach o awansie zawodowym nauczycieli. Najważniejsze dotyczą ograniczenia liczby stopni awansu zawodowego do dwóch oraz rezygnacji z konieczności odbycia stażu, sporządzenia i zrealizowania planu rozwoju zawodowego i dokonywania oceny dorobku zawodowego. W projekcie nowelizacji przewidziano także szczególne przepisy dotyczące m.in. awansu zawodowego dla nauczycieli kontraktowych. Poznaj szczegóły nowych rozwiązań w zakresie awansu zawodowego nauczycieli i dowiedz się, do kiedy nauczyciele mogą odbywać staż na dotychczasowych zasadach.

czytaj więcej »

16 maja 2022 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Dowiedz się, czy taka zmiana wpłynie np. na zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych, przymusowe udzielanie urlopu czy pracę zdalną? Sprawdź także, jak stosować „epidemiczne” przepisy kadrowe po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

czytaj więcej »

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej przewiduje wzrost diety za dobę krajowej podróży służbowej. Sprawdź, ile wyniesie nowa stawka oraz co to oznacza dla pracowników odbywających krajową podróż służbową. Dowiedz się także, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

czytaj więcej »

Jeżeli na 16 kwietnia 2022 r. jednostka oświatowa prowadziła postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, niezakończone podpisaniem umowy lub planuje wszczęcie takiego postępowania, należy niezwłoczne zapoznać się z treścią ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej: specustawa). Z ustawy tej wynikają bowiem nowe obligatoryjne przesłanki wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i nakaz ich stosowania do postępowań „w toku” na dzień wejścia w życie ustawy, tj. właśnie na dzień 16 kwietnia.

czytaj więcej »

3 kwietnia br. weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny. Na mocy jej przepisów pracodawca nie będzie mógł zwolnić z pracy niezawodowego żołnierza, a także jego małżonka, ale za to będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów w razie konieczności zatrudnienia nowego pracownika w zastępstwie za rezerwistę. Sprawdź, jakie jeszcze nowości kadrowe wprowadzają nowe przepisy.

czytaj więcej »

Oddziały przygotowawcze to nie jest nowy twór. Funkcjonowały one w naszym kraju już od kilku lat, jednak wojna w Ukrainie i napływ uchodźców z tego kraju, w tym także dzieci i uczniów, sprawiły, że wiele samorządów sięgnęło po tę formę kształcenia. Utworzenie oddziału przygotowawczego ułatwia bowiem dostosowanie procesu oraz organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości edukacyjnych dzieci i uczniów z Ukrainy. Dla większości dyrektorów szkół jest to jednak nowość. Poznaj zatem zasady tworzenia i organizacji nauki oraz pracy w tych oddziałach.

czytaj więcej »

Dowiedz się, w jakiej sytuacji nauczycielowi placówki nieferyjnej pracującemu w święto można zamiast wolnego wypłacić rekompensatę finansową.

czytaj więcej »