WYDANIE ONLINE

Jak wygląda kwestia dni opieki nad dzieckiem w czasie ferii zimowych dla nauczyciela, który ma pensum mieszane (szkoła i przedszkole)? Kiedy nauczycielowi należy się ekwiwalent za urlop za 2022 rok? Czy z 1 stycznia 2023 r. można odebrać nauczycielowi nadgodziny? To niektóre z problemów, które pojawiają się w placówkach oświatowych na przełomie roku kalendarzowego. Wiele spraw kadrowych i płacowych przypada na koniec oraz sam początek roku. Zbieramy i omawiamy najczęstsze pytania i wątpliwości. Prześledzenie praktycznych porad ekspertów, z konkretnymi podstawami prawnymi, pozwoli uniknąć błędów w swojej placówce.

czytaj więcej »

W 2023 roku minimalna podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przekroczy 3.000 zł. Sprawdzamy, ile wyniesie ta podstawa od 1 stycznia 2023 r., a następnie od 1 lipca 2023 r.

czytaj więcej »

Dnia 10 grudnia 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uwzględnia ono zmiany na egzaminie ósmoklasisty.

czytaj więcej »

Wezwanie policji do zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich i okręgowego ośrodka wychowawczego podlega zasadom określonym w nowym rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Znajdziemy tam również szczegółowe zasady współpracy dyrektorów takich placówek z policją. Sprawdzamy, jakie obowiązki w tym zakresie przewiduje rozporządzenie.

czytaj więcej »

Senat po raz drugi podjął uchwałę w sprawie odrzucenia kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, jednak Sejm przewagą jednego głosu odrzucił senackie weto. Teraz Lex Czarnek 2.0 czeka na podpis prezydenta (stan prawny na 12 grudnia 2022 r.).

czytaj więcej »

W ramach KPO planowane jest zagwarantowanie nowego sprzętu komputerowego w szkołach dla uczniów i nauczycieli. Z tego względu w projekcie nowelizacji rozporządzenia MEiN określono minimalne wymagania dla tego sprzętu. Sprawdzamy szczegóły!

czytaj więcej »

Planowany jest projekt rozporządzenia przewidującego powołanie do 200 tys. osób z rezerwy do ćwiczeń wojskowych, które będą mogły trwać łącznie nawet 90 dni w roku. Wśród nich mogą znaleźć się również nauczyciele, nawet jeśli nie odbyli zasadniczej służby wojskowej. Co w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

W nowelizacji, która weszła w życie 21 listopada 2021 r., uregulowano zasady zwrotu nienależnie dokonanych wpłat na PPK, a także wpłaty powitalnej i dopłat rocznych. Z perspektywy pracodawcy istotny jest pierwszy rodzaj wpłaty.

czytaj więcej »

Obywatelka Ukrainy jest zatrudniona za zgodą organu prowadzącego (na podstawie § 2 rozporządzenia MEN z 30 października 1992 r. w sprawie zasad i warunków zatrudniania w szkołach i placówkach publicznych nauczycieli nie będących obywatelami polskimi) na umowę o pracę na czas określony od 19 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, tj. z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, czyli uruchomienie oddziału klasy pierwszej dla uczniów uchodźców z Ukrainy. Stanowisko: nauczyciel języka polskiego dla osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Od 19 września 2022 r. do 16 października 2022 r. wymiar etatu wynosił 6/18, a od 17 października 2022 wymiar etatu wynosi 9/18 etatu. Nauczycielka ma dyplom specjalisty, specjalność „psychologia, program edukacyjny”, „psychologia, kwalifikacja zawodowa”, „psycholog, wykładowca psychologii” – tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego, brak nostryfikacji dyplomu.

czytaj więcej »

Problem dotyczy wydatkowania środków z Funduszu Pomocy Ukrainie (szkoły, przedszkola). Czy na Fundusz Pomocy Ukrainie można przeksięgować wynagrodzenia nauczycieli prowadzących lekcje w klasach mieszanych (dzieci ukraińskie i polskie) wskaźnikiem procentowym (liczba dzieci ukraińskich do ogólnej liczby dzieci)?

czytaj więcej »

Pracownica niepedagogiczna dzieli urlop rodzicielski z pracą, na pół etatu. Jak udzielać urlopu wypoczynkowego tej pracownicy? Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Ma 26 dni urlopu. Czy liczymy jeden dzień urlopu jako 4 godziny, czyli 26 dni po 4 godziny? Czy powinniśmy dzień urlopu liczyć jako 8 godzin, czyli 26 dni po 8 godzin i będzie mieć 26 dni × 8 godzin, co daje 208 godzin urlopu? I w jeden dzień wykorzystuje 4 godziny? W jaki sposób wyliczać jej urlop?

czytaj więcej »

Woźny choruje już od dłuższego czasu, na jego miejsce chcielibyśmy przenieść służbowo pracownika obsługi na maksymalnie 3 miesiące, a za pracownika obsługi, który będzie przeniesiony, zatrudnić nową osobę. Czy wyżej opisane przeniesienie powinno zostać dokonane jednorazowo z określeniem dat od – do? Czy możemy przenosić za każdym razem, jak otrzymamy zwolnienie lekarskie woźnej, mając na uwadze, że przeniesienie nie może przekroczyć 3 miesięcy? Czy na czas przeniesienia pracownik powinien zachować swoje wynagrodzenie, czy powinien otrzymać wynagrodzenie woźnej? Czy w powyższej sytuacji, gdy nie znamy terminów kolejnych zwolnień, zmian dokonywać porozumieniem zmieniającym?

czytaj więcej »

Nauczyciel mianowany jest u nas zatrudniony od 1 września 1993 r.Od 1 stycznia 2000 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z podjęciem pracy w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Od 15 mar-ca 2021 r. do 12 września 2021 r. przebywał w CKE na L4. Od 13 września 2021 r. do 7 września 2022 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. W dniu 19 września 2022 r. CKE wystawiła mu świadectwo pracy za okres: 1 stycznia 2000 r. – 15 września 2022 r. – rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp). Nauczyciel nie dostanie zgody na pracę od lekarza medycyny pracy, ponieważ w wyniku choroby (15 marca 2021 r. – 7 września 2022 r.) stracił wzrok – obecnie jest w trakcie załatwiania renty. Pracownik otrzymał już pismo od lekarza orzecznika z ZUS, że jest niezdolny do wykonywania pracy. Co powinniśmy zrobić jako pracodawca, u którego jest na urlopie bezpłatnym? Czy pracownik powinien oficjalnie zgłosić do nas fakt zakończenia pracy w CKE i my powinniśmy wysłać go do lekarza medycyny pracy, i w momencie kiedy dostaniemy orzeczenie, że nie ma zgody na pracę, to możemy go zwolnić z tego samego art. co CKE: art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp? Czy może powinien nam przedstawić pismo od lekarza orzecznika z ZUS, że jest niezdolny do wykonywania pracy i na tej podstawie możemy go zwolnić z art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp? Czy może należy poczekać, aż dostanie decyzję o rencie, i wtedy dopiero go zwolnić z art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp? Czy może powinien nam dostarczyć świadectwo pracy z CKE, a my na tej podstawie powinniśmy go przywrócić do pracy od 20 września 2022 r. – ale co wtedy z wynagrodzeniem? Czy mu się należy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości – wg poziomu wykształcenia i stopnia awansu (wykształcenie wyższe magisterskie, nauczyciel mianowany, tzn. 3.597,00 zł.)? Za jaki okres wystawić świadectwo pracy: od 1 września 1993 r. do kiedy? Jaka powinna być data zakończenia stosunku pracy?

czytaj więcej »

Jak liczyć urlop 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14, jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch różnych szkołach (ma dwa odrębne stosunki pracy)? Czy 2 dni będą w każdym zakładzie pracy oddzielnie i razem wyjdą 4 dni w ciągu roku, bo każdy pracodawca udzieli 2 dni odrębnie przy każdym stosunku pracy?

czytaj więcej »

W związku ze zmianą przepisów w sprawie oceny pracy nauczycieli – czy istnieją uregulowania prawne dotyczące częstotliwości oceny pracy nauczyciela? Nie chodzi o nauczycieli w czasie przygotowania do zawodu, ale nauczycieli stale zatrudnionych w szkole.

czytaj więcej »

Czy każda placówka, nawet niepubliczna, powinna mieć zatrudnioną pielęgniarkę? Jeśli tak, to jaki powinna mieć wymiar godzin? Czy są przepisy, które to regulują?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły zatrudnił pracownika na stanowisku palacza CO na sezon grzewczy na okres od 1 października 2022 do 31 marca 2023 r. Pod koniec stycznia 2023 r. pracownik nabywa prawo do emerytury. Czy można rozwiązać z nim stosunek pracy i po kilku dniach nawiązać go na nowo? Czy emeryt może być zatrudniony jako pracownik sezonowy?

czytaj więcej »

Fundusz Świadczeń Socjalnych przeznaczony jest m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu (art. 1 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Co należy jednak rozumieć przez działalność socjalną? Czy będą to przykładowo usługi kulturalne lub oświatowe? Czy można z ZFŚS sfinansować dla pracowników noworoczny kulig? Jakie zasady obowiązują pracodawcę, który chce zorganizować taką imprezę? Jak przedstawia się orzecznictwo dotyczące kryteriów i organizacji imprez z ZFŚS? Szczegóły w artykule!

czytaj więcej »

Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady inwentaryzacji, w tym sposoby jej przeprowadzenia oraz terminy i częstotliwość. Brak jest natomiast procedur związanych ze zorganizowaniem prac inwentaryzacyjnych, zasad jej dokumentowania i rozliczania. Przedstawiamy zarządzenie dyrektora w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji oraz przykładowy protokół z rozliczenia wyników inwentaryzacji – gotowe do wykorzystania w placówce oświatowej.

czytaj więcej »