WYDANIE ONLINE

Jednym ze szczególnych uprawnień nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela jest świadczenie urlopowe wypłacane w wysokości proporcjonalnej do okresu i wymiaru zatrudnienia w danym roku szkolnym. Za rok 2022/2023 pełna wysokość tego świadczenia to 1.662,97 zł. Sprawdź, jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli zatrudnionych przez część roku szkolnego lub w niepełnym wymiarze zajęć. Skorzystaj z praktycznych wzorów obliczeń do ustalenia wysokości świadczenia urlopowego w 2023 roku.

czytaj więcej »

Od 15 maja 2023 r. obowiązują nowe maksymalne kwoty dotacji celowej na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Przewidziano także limity obowiązujące dla zakupów z 2022 r. i w okresie od 1 stycznia do 14 maja 2023 r. Porównanie maksymalnych kwot dotacji celowej na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe prezentujemy w tabeli.

czytaj więcej »

Okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce został wydłużony do 4 czerwca 2024 r., a dla uczniów nawet do 30 września 2024 r. Oznacza to także, że nadal będzie możliwe zatrudnienie pracownika z Ukrainy w szkole bez pozwolenia na pracę. Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta i w opisanym zakresie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

czytaj więcej »

Dnia 29 kwietnia 2023 r. w życie weszły zmiany w przepisach, które wykluczyły ubieganie się o dotację celową na remont i inwestycje w 2023 r. Szczegóły zmian i wytyczne dotyczące postępowania w artykule.

czytaj więcej »

W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele w szkołach z co najmniej jednym uczniem z Ukrainy będą mogli przekraczać limit godzin ponadwymiarowych. Poza tym możliwe będzie podjęcie pracy podczas świadczenia kompensacyjnego bez zawieszenia świadczenia. Utrzymane zostaną więc rozwiązania obowiązujące w dwóch poprzednich latach szkolnych. Zmiany mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia – ustawa czeka tylko na podpis Prezydenta.

czytaj więcej »

W projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych uwzględniono także zawód logopedy. Oznacza to nałożenie dodatkowych wymogów warunkujących jego wykonywanie. Projekt spotkał się z ogromnym sprzeciwem ze strony logopedów. Sprawdzamy, jaka jest szansa, że proponowane zmiany wejdą w życie oraz co w praktyce oznaczają dla nauczycieli specjalistów?

czytaj więcej »

Już w kolejnym roku uczniowie będą mogli skorzystać z laptopów, których zakup zostanie sfinansowany z KPO. Natomiast dla nauczycieli zostanie przewidziany bon na zakup laptopa o wartości 2.500 zł. Opublikowano właśnie poselski projekt ustawy regulującej te kwestie. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia. Przy czym przekazanie komputerów nastąpi po raz pierwszy w roku szkolnym 2023/2024. To samo dotyczy możliwości skorzystania z bonów.

czytaj więcej »

Już niebawem czeka nas obowiązkowa mediacja w sprawach pracowniczych przed sądem pracy. Będzie to dotyczyło także szkół i placówek oświatowych. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Sprawdzamy, w jakich przypadkach mediacja będzie obowiązkowa.

czytaj więcej »

Na rok szkolny 2023/2024 w projekcie przewidziano rozwiązanie, które było już stosowane w związku z napływem uczniów z Ukrainy. Otóż możliwe będzie tworzenie dodatkowych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Obejmie to licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia.

czytaj więcej »

Nauczyciel zajęć języka polskiego został oddelegowany do innej placówki do prac w komisji egzaminacyjnej. W związku z tym nie mógł zrealizować zajęć indywidualnego nauczania oraz zajęć dla dzieci z Ukrainy. Pracował w pracach komisji ponad czas swoich lekcji w danym dniu. Czy należy się zatem wynagrodzenie temu nauczycielowi za godziny zajęć indywidualnych oraz zajęć dla dzieci z Ukrainy i czy jednocześnie należy się temu nauczycielowi płaca za pracę ponad godziny dydaktyczne?

czytaj więcej »

Zatrudniamy panią z Ukrainy na stanowisku sprzątaczki na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma zgodę na pobyt stały. Na jaki okres możemy ją zatrudnić? Jakich formalności trzeba dopełnić?

czytaj więcej »

Czy na słuchacza z Ukrainy, który posiada status uchodźcy i nie jest dotowany w szkole policealnej, należy się dotacja za efekt po zdanym egzaminie zawodowym?

czytaj więcej »

Uczennica klasy ósmej, będąca uchodźcą wojennym z Ukrainy, chciałaby rekrutować do liceum plastycznego. W związku z tym mama uczennicy wystąpiła do dyrektora szkoły z prośbą o przeprowadzenie egzaminu z plastyki. Czy możliwe jest przeprowadzenie takiego postępowania tylko dla jednego wybranego przedmiotu? Czy konieczne w takim przypadku będzie ustalenie egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, których uczennica nie realizowała w Polsce, tj. przyroda, technika, muzyka?

czytaj więcej »

Zbliża się koniec roku szkolnego, a co z tym związane – okres składania wypowiedzeń umowy o pracę. Przygotowując się do rozwiązania umowy, zarówno dyrektor, jak i pracownicy szkoły powinni znać terminy i zasady związane z okresem wypowiedzenia. Jak liczyć okres wypowiedzenia i od czego jest uzależniony? Jak właściwie ustalić termin upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole? Czy okres ten można skrócić za porozumieniem stron? Artykuł zawiera odpowiedzi na te oraz inne problematyczne pytania. Uzupełnieniem są wzory przydatnych dokumentów gotowych do wykorzystania w szkole.

czytaj więcej »

Długotrwała lub chwilowa nieobecność nauczyciela zawsze wywołuje konieczność wdrożenia w szkole konkretnego postępowania dotyczącego przydzielenia zastępstw. Podpowiadamy, jakimi wytycznymi kierować się, ustalając osobę, która zastąpi nieobecnego nauczyciela; kiedy na zastępstwo można wyznaczyć bibliotekarza, a kiedy może pełnić je sam dyrektor? Przeczytaj, jak powinna wyglądać procedura przydzielania zastępstw i jakich zasad należy przestrzegać?

czytaj więcej »

PROBLEM 1 Jak rozliczać pracę nauczycieli podczas matur pisemnych i ustnych? Dni 4, 5, 8 i 9 maja 2023 r. były dniami dyrektorskimi dla uczniów młodszych roczników, z uwagi na trwające egzaminy maturalne. Nauczyciele pracowali w zespołach nadzorujących w szkole lub byli delegowani do innych placówek. Czy powinniśmy w rozliczeniu tego okresu uwzględnić godziny ponadwymiarowe, czy też nie? Jak rozliczać pracę nauczycieli w komisjach przedmiotowych na egzaminach ustnych? Czy należy im się dodatkowe wynagrodzenie, jeśli pracują poza wymiarem swoich planowych godzin w danym dniu?

czytaj więcej »

Wprowadzenie do Kodeksu pracy zwolnienia z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego oraz pracy zdalnej okazjonalnej, które to uprawnienia są limitowe w danym roku kalendarzowym, spowodowało konieczność wprowadzenia nowego wzoru świadectwa pracy. Sprawdzamy, gdzie w świadectwie pracy wpisywać informacje o skorzystaniu przez pracowników z nowych uprawnień z Kodeksu pracy. Zamieszczamy też aktualny wzór świadectwa pracy.

czytaj więcej »