WYDANIE ONLINE

Brak godzin z macierzystego przedmiotu nauczyciela powoduje, że musi on łączyć godziny o różnym wymiarze pensum, np. nauczanie przedmiotu i zajęcia w bibliotece. Tak zatrudniony nauczyciel musi mieć ustalone pensum łączone. O sposobie przeliczenia pensum nauczyciela decyduje wówczas organ prowadzący.

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły, który przyjmie do pracy osobę w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy, nie będzie musiał kierować jej na wstępne badania lekarskie, o ile dotychczasowe orzeczenie stwierdza brak przeciwwskazań do pracy w warunkach odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy.

czytaj więcej »

Wszelkie pisma i wnioski nauczycieli dotyczące stosunku pracy powinny być składane na piśmie. W takiej samej formie powinny także zapadać decyzje dyrektora, by nie było wątpliwości jaka jest ich treść, czy są zgodne z żądaniem pracownika i obowiązującymi przepisami.

czytaj więcej »

Po zmianie przepisów tytuły ubezpieczenia – umowy zlecenia – będą kumulowane, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu. Ma to zapobiec oskładkowaniu jednej umowy zawartej na symboliczną kwotę.

czytaj więcej »

Projekt podziału subwencji oświatowej na 2015 rok zakłada spadek wydatków na oświatę. Mniej pieniędzy dostaną wiejskie gimnazja, za to samorządy, które pozbędą się wszystkich szkół, mogą liczyć na korzystny wskaźnik korygujący wysokość subwencji. Więcej pieniędzy trafi także do małych szkół podstawowych prowadzonych przez stowarzyszenia.

czytaj więcej »

Jeżeli planowane zmiany przepisów wejdą w życie, to pracownicy nie będą musieli pilnować, aby dostarczyć do pracodawcy na czas zwolnienie lekarskie. Będzie bowiem ono automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a następnie elektroniczne zwolnienie trafi do szkoły.

czytaj więcej »

Nie każdy, kto mieszkał lub pracował w gospodarstwie rolnym, może sobie zaliczyć ten okres do pracowniczego stażu pracy. Oceny, czy dany okres podlega uwzględnieniu, dokonuje dyrektor szkoły, który powinien biegle znać zasady z tym związane, a przede wszystkim zmiany w normach obszarowych i definicji domownika, jakie nastąpiły na przestrzeni lat.

czytaj więcej »

Jednym z punktów na oświatowej liście rządu jest likwidacja śmieciowego jedzenia w szkołach, tworzenie nowych żłobków i przedszkoli oraz odbudowa szkolnictwa zawodowego. Szkoły będą mogły także otrzymać 50% dofinansowania do szkolnego monitoringu.

czytaj więcej »

Pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Gdy jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, dopuszczalne normy czasu pracy ulegają proporcjonalnemu obniżeniu.

czytaj więcej »

Aby prawidłowo ustalić wymiar godzin karcianych do zrealizowania przez nauczyciela w danym roku szkolnym należy ustalić liczbę tygodni oraz dni wolnych od pracy, których nie bierze się pod uwagę przy rozliczeniu.

czytaj więcej »

Od dnia 3 września obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji szkolnej. Wprowadza ono zmiany w zasadach wypełniania dzienników i arkuszy ocen oraz likwiduje osoby dziennik do rozliczania godzin karcianych. Od tej daty godziny te będą rozliczane w dzienniku zajęć świetlicowych oraz dzienniku innych zajęć.

czytaj więcej »

Dodatkowy urlop wypoczynkowy, do którego mają prawo pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okres urlopu wychowawczego tak samo, jak zwykły urlop wypoczynkowy.

czytaj więcej »

W tym roku 1 listopada przypada w sobotę, co skutkuje koniecznością udzielenie innego dnia wolnego i to do końca okresu rozliczeniowego. Z uprawnienia tego skorzystają jednak tylko pracownicy niepedagogiczni bowiem kodeksowe zasady rozliczania czasu pracy nie obowiązują nauczycieli.

czytaj więcej »

Pożyczki mieszkaniowe ze środków ZFŚS to atrakcyjna forma wsparcia planów dla pracowników szkoły. Ich oprocentowanie w porównaniu do pożyczek komercyjnych jest niewielkie, a niekiedy wręcz symboliczne lub całkowicie niepodatkowane.Przyznając pożyczkę, należy jednak zweryfikować sytuację wnioskodawcy, tak aby zapewnić jej terminowy zwrot.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim od 30 kwietnia do 16 września 2014 r. Wnioskuje o dodatkowy urlop macierzyński od 17 września do 28 października 2014 r. i urlop rodzicielski od 29 października 2014 r. do 28 kwietnia 2015 r. Obniżyliśmy wymiar urlopu pracownicy za rok 2014 i 2015. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy dobrym rozwiązaniem będzie wypłacenie pracownicy ekwiwalentu za 90 dni urlopu z 2013 roku?

czytaj więcej »

Pytanie: W jaki sposób wyliczyć etat nauczyciela w przypadku przydziału następujących godzin:1. Nauczyciel A, który realizuje: 15/30 godzin w bibliotece, 2/18 godzin w szkole podstawowej, 13/26 godzin w świetlicy 2. Nauczyciel B, który realizuje: 15/18 godzin w szkole podstawowej, 14/26 godzin w świetlicy,             W której placówce należy ująć wypłatę wynagrodzenia tym nauczycielom? W której placówce wypłacić godziny ponadwymiarowe? W jaki sposób ująć tych nauczycieli przy wypłacie dodatków uzupełniających?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielowi udzielono urlopu dla poratowania zdrowia na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r. Dnia 12 sierpnia poszedł do szpitala i na dzień dzisiejszy nie jest w stanie powiedzieć, do kiedy w nim będzie. Czy urlop zdrowotny można przesunąć o czas pobytu w szpitalu i okres wystawionego zwolnienia lekarskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Do naszej szkoły od 1 września dołączyły dzieci i niektórzy nauczyciele ze zlikwidowanej sąsiedzkiej szkoły. Czy nasza szkoła musi objąć opieką socjalną wszystkich emerytów tej szkoły – nauczycieli i pracowników obsługi?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem szkoły zawarto umowę na okres próbny, a bezpośrednio po niej umowę na czas określony. Czy można zawrzeć jeszcze jedną umowę na czas określony czy też kolejna umowa musi być już umową na czas nieokreślony?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kurs kwalifikacyjny z WDŻ uprawnia nauczyciela do prowadzenia zajęć z tego przedmiotu?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, jednakże na ½ etatu jest oddelegowany do pracy w związkach zawodowych. W jakim wymiarze przysługuje mu urlop wypoczynkowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Na skutek skargi rodziców organ prowadzący drastycznie obniżył dodatek motywacyjny i funkcyjny dyrektorowi szkoły. Czy jest to dopuszczalne bez próby wyjaśnienia sprawy i przeprowadzenia kontroli w placówce?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony łącznie w dwóch szkołach: w podstawowym miejscu pracy na pełen etat i w naszej szkole na pół etatu (od 1 września 2008 r. do 19 czerwca 2009 r. i następnie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2014 r. oraz od 1 września 2014 r. na okres bieżącego roku szkolnego). Ile procent dodatku stażowego mu przysługuje?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma 6 dni zaległego urlopu. Czy może mu zostać udzielony urlop zaległy od 30 września do 7 października 2014 r.? Czy w takiej sytuacji nie będzie naruszało to zasady, że zaległego urlopu należy udzielić do końca września?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym udzielonym w jednej szkole może podjąć zatrudnienie w ramach umowy o pracę na zastępstwo w innej na 12/18 etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel ma ukończone studia licencjackie z filologii polskiej, specjalizacja nauczycielska (uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej i gimnazjum, wymiar praktyk 160 godz.). Czy po uzyskaniu tytułu magistra filologii polskiej, ale innej specjalizacji niż nauczycielska, osoba ta będzie miała uprawnienia do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej? Jeśli nie, to w jaki sposób może uzupełnić swoje kwalifikacje, by uzyskać takie uprawnienia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w świadectwie pracy należy wpisać zajęcia komornicze, które zostały zrealizowane (zakończone), czy tylko te trwające (niezakończone). Co z zajęciami, które ze względu na trwający ostatnio 2-letni urlop bezpłatny zostały odesłane (z pismem informującym o braku możliwości egzekucji należności) do komornika? Czy powinny również znaleźć się na świadectwie pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor otrzymał dobrą ocenę pracy. Czy z taką oceną może ubiegać się o awans na nauczyciela dyplomowanego?

czytaj więcej »

Ministerstwo Edukacji Narodowej wznowiło prace nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela. W stosunku do zeszłorocznych propozycji, złagodzone zostały zapisy o urlopach zdrowotnych, ale resort nie odstąpi od likwidacji dodatków socjalnych i zasiłku na zagospodarowanie. Zrezygnowano jednak m.in. ze ścisłej ewidencji czasu pracy nauczycieli.

czytaj więcej »

Dyrektywa unijna wymusza kolejne zmiany w prawie pracy i większą ochronę pracy kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży. W związku z tym zmieni się także wykaz prac wzbronionych kobietom, w tym ciężarnym oraz przepisy o wstępnych badań lekarskich.

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły otrzymał od firmy świadczącej usługi finansowe pismo z żądaniem dokonywania potrąceń rat kredytowych z wynagrodzenia nauczyciela, który nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych. Do pisma załączono kopię ugody, w której nauczyciel wyraził zgodę na dokonywanie takich potrąceń. Czy pismo stanowi dla dyrektora szkoły podstawę do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia nauczyciela? Czy firma świadcząca usługi finansowe może oczekiwać od dyrektora takiego postępowania pod rygorem wystąpienia przeciwko szkole z pozwem o naprawienie szkody wyrządzonej brakiem spłaty kredytu z wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Nauczyciele zatrudnieni w szkole będą mogli realizować zajęcia w ramach unijnych projektów i programów bez zawierania dodatkowych umów cywilnoprawnych. Za każdą godzinę takiej pracy otrzymają wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe. Z kolei osoby spoza szkoły zaangażowane do projektu będą podpisywały umowę kodeksową.

czytaj więcej »

Nauczycielski dodatek wiejski mimo, że nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli to w kontekście przepisów podatkowych stanowi przychód ze stosunku pracy. Oznacza to, że odsetki doliczone do nieterminowo wypłaconego dodatku są zwolnione z podatku dochodowego.

czytaj więcej »

Zwykle funkcje kierownicze powierza się na czas określony – rok szkolny, lub jego wielokrotność. Niekiedy jednak konieczne staje się odwołanie nauczyciela z funkcji przed upływem okresu powierzenia. Taka decyzja musi być jednak odpowiednio uzasadniona, gdyż może zakończyć się sprawą w sądzie i koniecznością wypłacenia odszkodowania.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: Organ prowadzący ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Przy określaniu wymagań kandydata i warunków, jakie musi spełnić kandydat, nie określono czasu trwania kadencji po wygranym konkursie. Czy po przeprowadzeniu konkursu organ prowadzący może zmienić decyzję i powierzyć to stanowisko tylko na okres 1 roku, jeśli nie było to zawarte w ogłoszeniu o konkursie? Czy w takiej sytuacji osoba, która wygrała konkurs, ma prawo się odwołać? Na jakiej podstawie powinna złożyć odwołanie i do jakiego organu?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na pełen etat został oddelegowany na kolejną czteroletnią kadencję do pracy w organizacji związkowej. W trakcie dotychczasowego oddelegowania na okres 2010–2014 jego wynagrodzenie składało się z następujących składników: wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, z 1/2 etatu – średnia z godzin ponadwymiarowych z roku szkolnego 2009/2010, tj. 17 godzin miesięcznie. Oprócz tego wypłacano mu wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki z 1/2 etatu plus godziny wypracowane w każdym miesiącu oddelegowania. W roku szkolnym 2013/2014 średnia liczba wypracowanych godzin ponadwymiarowych wynosi 12 godzin miesięcznie. Jaką liczbę godzin ponadwymiarowych należy przyjąć do wyliczenia wynagrodzenia wypłacanego od 1.09.2014 r., czyli od momentu rozpoczęcia nowej kadencji pracy w organizacji związkowej? Czy należy przyjąć tylko średnią liczbę godzin ponadwymiarowych z ostatniego roku szkolnego 2013/2014, tj. 12 godzin? Czy brać pod uwagę również godziny ponadwymiarowe płacone w średniej urlopowej przy pierwszej kadencji, tj. 17 plus 12 godzin miesięcznie?

czytaj więcej »

Pytanie: Emerytowani pracownicy szkoły złożyli wniosek o dofinansowanie wypoczynku organizowanego we własnym zakresie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Komisja socjalna przyznała wnioskowane kwoty, w związku z czym zakład pracy wypłacił wyznaczonemu pracownikowi zaliczkę w wysokości 5.360,00 zł na wczasy dla 17 emerytów. W ciągu 2 tygodni zaliczkę od wyznaczonej osoby pobrało 16 pracowników. Jedna z osób, której przyznano dofinansowanie na wczasy, nie zgłosiła się po należność, a także nie można skontaktować się nią telefonicznie lub osobiście. Osoba upoważniona do pobrania środków chce rozliczyć się z pobranej zaliczki i zwrócić na konto szkoły kwotę w wysokości 320,00 zł, a także zwrócić niezrealizowany wniosek o dofinansowanie. W jaki sposób należy postąpić? Czy niezrealizowany wniosek do ZFŚS można zwrócić?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel, który rozpoczął pracę 1 września 1999 r. w 2013 r., skorzystał z jednego dnia urlopu bezpłatnego. Czy to oznacza, że od tego momentu prawo do wyższego dodatku zawsze będzie nabywał dopiero od 1 października?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły zaproponował nauczycielowi języka angielskiego, aby od nowego roku szkolnego część pensum realizował w oddziale przedszkolnym – miało to zagwarantować mu pełen etat, którego aktualnie nie ma. Nauczyciel nie zgodził się na takie rozwiązanie, co skutkuje rozwiązaniem z nim stosunku pracy. Czy w związku z tym dyrektor szkoły musi wypłacić mu odprawę?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy możliwe jest nawiązanie stosunku pracy w oparciu o umowę o pracę z dwoma osobami, które będą zatrudnione: pierwszy na stanowisku konserwatora, a drugi na stanowisko dozorcy. W proponowanym rozwiązaniu pracownik w jednym tygodniu w godzinach 7.00–15.00 wykonywałby pracę konserwatora, a w kolejnym tygodniu, w godzinach 14.00–22.00 – pracę dozorcy, drugi zaś odwrotnie – w pierwszym tygodniu ma pracować jako dozorca, w drugim jako konserwator. Czy w takiej sytuacji można zastosować zatrudnienie konserwatora wykonującego obowiązki dozorcy w systemie równoważnym oraz dozorcy wykonującego w systemie równoważnym obowiązki konserwatora?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel, który uzyskuje wyższy stopień awansu zawodowego, co powoduje przekształcenie stosunku pracy z umowy na czas określony w mianowanie, jest zobowiązany do ponownego przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)? Nauczyciel przedstawiał takie zaświadczenie, kiedy był zatrudniany w szkole.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony, która do 31 sierpnia 2014 r. przebywa na urlopie wychowawczym złożyła do dyrekcji podanie z prośbą o obniżenie wymiaru czasu pracy – z całego na pół etatu, od 1 września 2014 r., nie wskazała jednak do kiedy. Czy nauczyciel powinien w podaniu określić, do kiedy ma trwać zmniejszenie wymiaru etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor wezwał nauczyciela do pracy w okresie wakacji w związku z koniecznością wykonania czynności niezbędnych ze względu na zakończenie roku szkolnego – praca miała być wykonywana w dniach 17–18.07.2014 r. Nauczyciel w wyznaczonym terminie nie stawił się w szkole, natomiast za pośrednictwem poczty przesłał wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosek ten wpłynął 21.07.2014 r. O wysłaniu wniosku dyrektor został powiadomiony wysłanym przez nauczyciela SMS-em. Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi za nieusprawiedliwione niestawienie się w pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel mianowany przez ponad trzy miesiące przebywał na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. W orzeczeniu wystawionym przez lekarza po przeprowadzeniu badań kontrolnych znalazło się stwierdzenie, że nauczyciel nie jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, ale może wykonywać pracę na stanowisku mniej stresującym, np. praca indywidualna z uczniem. W szkole nie są jednak prowadzone takie zajęcia. Czy w związku z tym dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi posiadającemu orzeczenie niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Jaki jest wymiar tego zwolnienia? Czy nauczyciel, który w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego uczestniczy w turnusie rehabilitacyjnym, musi przedłożyć zwolnienie lekarskie uprawniające go do wykorzystania urlopu uzupełniającego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka pełniąca w szkole funkcję wicedyrektora przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w związku z tym dyrektor szkoły może powierzyć jej stanowisko innemu nauczycielowi? Czy na czas urlopu macierzyńskiego wicedyrektorki należy powołać pełniącego obowiązki wicedyrektora?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy przedstawicielem organu prowadzącego w komisji ds. awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego może być wójt gminy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy ślubowanie składane przy nadawaniu stopnia nauczyciela mianowanego musi być złożone na piśmie? Czy pismo to wpina się do akt osobowych nauczyciela?

czytaj więcej »

Każda szkoła posiada kilkanaście różnych regulaminów, instrukcji, procedur i innych dokumentów. Tymczasem w praktyce dyrektor musi mieć tylko te druki, których wymagają od niego przepisy. Weryfikacja dokumentacji szkolnej i jej uzupełnienie będzie łatwiejsze z poniższą listą.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy dwóch pracowników na czas nieokreślony w zadaniowym systemie czasu pracy. Pierwszy pracownik ma 0,20 etatu, a drugi 0,40. Jak należy wyliczyć im urlop wypoczynkowy i jak go udzielać?

czytaj więcej »

Od 16 lipca osoby ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są objęte skróconymi normami czasu pracy (7-godzinną dobową i 35-godzinną tygodniową) z mocy przepisów prawa. Pracodawca nie będzie już mógł żądać od takiego podwładnego orzeczenia o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy.

czytaj więcej »

Szkoły, które do tej pory nie prowadziły zajęć z etyki, do 1 września będą musiały pozyskać wykwalifikowanych nauczycieli.Przed ogłoszeniem rekrutacji warto sprawdzić, czy zatrudnieni w szkole nauczyciele nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Zajęcia z etyki można im wówczas powierzyć jako uzupełnienie pensum lub godziny ponadwymiarowe.

czytaj więcej »

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela regulujący pensum nauczycielispecjalistów na poziomie 20 godzin tygodniowo, od ponad roku leży w Sejmie. 10 lipca 2014 r. komisje sejmowe zagłosowały przeciw takiej zmianie przepisów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

czytaj więcej »

W przypadku urodzenia wieloraczków dodatek do zasiłku rodzinnego w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko pozostające pod osobistą opieką osoby uprawnionej do zasiłku.

czytaj więcej »

Swoboda pracodawców w ustalaniu stawek wynagrodzenia dla umów cywilnoprawnych ma być ograniczona. Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma wprowadzić minimalną stawkę godzinową dla umów cywilnoprawnych i innych form świadczenia usług i pracy na rzecz pracodawców i to już w 2015 roku.

czytaj więcej »

Kolejny projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, którym po ponad roku zajęły się sejmowe komisje, dotyczy możliwości zakończenia stażu w przypadku korzystania z uprawnień rodzicielskich w wymiarze przekraczającym rok. Ten projekt także został odrzucony przez komisje, co przekreśla możliwości dokończenia stażu przez awansujących rodziców. 

czytaj więcej »

Wakacyjny  urlop nauczyciela może zostać przerwany wezwaniem do pracy, ale tylko na 7 dni. W placówce nieferyjnej można zaś przesunąć zaplanowany urlop jak i odwołać z niego nauczyciela. Trzeba mieć jednak poważne powody, aby tak postąpić i dodatkowe pieniądze w budżecie. Szkoła ma bowiem obowiązek pokryć koszty przerwanego lub przesuniętego urlopu.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można bez pisemnej zgody emeryta potrącić mu zaległe raty pożyczki z ZFŚS z przyznanych mu świadczeń (np. z wczasów pod gruszą)?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przedszkola jest zatrudniony na pół etatu na okres roku szkolnego. W związku z dyżurem przedszkola od 1 czerwca do 7 lipca będzie pracował w pełnym wymiarze. Jak należy naliczyć urlop za lipiec?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi należy wliczyć do okresu uprawniającego do dodatku stażowego 3 lata zatrudnienia w biurze na stanowisku referenta?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik korzystał przez ponad 30 dni ze zwolnienia lekarskiego na chore dziecko. Czy po powrocie do pracy musi być skierowany na kontrolne badania lekarskie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nagrody burmistrza dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze należy opodatkować i odprowadzić od nich składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik w czasie godzin pracy korzystając ze służbowego telefonu, wykonywał prywatne rozmowy zagraniczne i naraził szkołę na straty finansowe. Co można zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 maja do 31 sierpnia 2014 r. Dyrektor skrócił ten urlop do 27 czerwca na podstawie art. 67c ust. 2 Karty Nauczyciela. Czy mógł tak postąpić?

czytaj więcej »

Pytanie: Do kiedy nauczyciele mający wychowawstwa w klasach maturalnych powinni mieć wypłacany dodatek? Do końca kwietnia – tak jak faktycznie uczniowie są w szkole – czy do końca roku szkolnego, czyli sierpnia? Uchwała organu prowadzącego nie rozstrzyga tej kwestii.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel kontraktowy, który był zatrudniony w naszej szkole przez 6 lat, otrzymał wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych. W czasie ferii letnich uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę – czy dwumiesięczną ze stawki nauczyciela kontraktowego, czy sześciomiesięczną ze stawki nauczyciela mianowanego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie z historii oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć w nauczaniu indywidualnym: plastyka, muzyka, wychowanie fizyczne, technika, funkcjonowanie w środowisku z  uczniem upośledzonym w stopniu umiarkowanym w gimnazjum?

czytaj więcej »

Pytanie: W jakim terminie należy wypłacić odprawę nauczycielowi zwalnianemu w trybie art. 20 Karty Nauczyciela, skoro 31 sierpnia wypada w niedzielę? Jakich potrąceń należy dokonać z odprawy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy należy wypłacić odprawę emerytalną nauczycielowi, który złożył odwołanie od wypowiedzenia stosunku pracy, a jednocześnie przeszedł na emeryturę?

czytaj więcej »

Opis sytuacji: W zespole, jako nauczyciel jest zatrudniony członek bliskiej rodziny dyrektora. Obecnie nauczyciel przechodzi ścieżkę awansu zawodowego. Czy dyrektor może uczestniczyć w pracach komisji awansowej, czy też powinien się wyłączyć? 

czytaj więcej »

Nauczyciel, który nie wykorzystał minimalnego wymiaru urlopu w okresie ferii szkolnych, a w przypadku placówki nieferyjnej – w wymiarze wynikającym z planu, w dniu rozwiązania stosunku pracy ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Wypłaca się go najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

czytaj więcej »

Nieobecności spowodowane określonymi przyczynami, które w trakcie trwania stażu trwają nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, wydłużają ścieżkę awansu nauczyciela. Te miesięczne okresy liczy się zgodnie z prawem cywilnym i administracyjnym, tj. miesiąc kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

czytaj więcej »

Od 1 września 2017 r. język obcy nowożytny (najczęściej angielski) będzie obowiązkowy w każdym przedszkolu i innych formach wychowania przedszkolnego. Na wcześniejsze zorganizowanie nauki języka dyrektorzy muszą uzyskać zgodę organu prowadzącego. Nauczyciele mają zaś czas do 31 sierpnia 2020 r. na uzupełnienie kwalifikacji.

czytaj więcej »

Od miesięcy resort edukacji zajmował się głównie bezpłatnymi podręcznikami i zmianami w ustawie o systemie oświaty. Teraz przyszedł czas na Kartę Nauczyciela, która na wiele miesięcy została schowana do ministerialnej szuflady. Zmiany w ustawie będą, ale ich zakres ulegnie modyfikacji.

czytaj więcej »

Nauczyciel, który spełni wszystkie warunki i przedłoży niezbędne dokumenty, ma roszczenie o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, którego może dochodzić nawet przed sądem. Niespełnienie zaś choćby jednego z kryteriów lub uchybienia formalne w dokumentacji uprawniają dyrektora do wydania decyzji odmownej. Od niej także służy odwołanie, dlatego przed jej podjęciem warto sprawdzić zasadność takiego rozstrzygnięcia.

czytaj więcej »

Opis sytuacji: Nie posiadamy sporządzonych ocen ryzyka zawodowego nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, a nasza szkołę ma odwiedzić powiatowy inspektor pracy. Czy może on wymagać od dyrektora sporządzonej analizy ryzyka zawodowego dla zatrudnionych pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownikowi obsługi, który w 2013 roku przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym i nie wykorzystał urlopu, należy wypłacić wczasy pod gruszą za 2013 rok?

czytaj więcej »

Pytanie: Zgodnie z przepisami rozporządzenia urlopowego, w przypadkach znacznego wahania wysokości składników wynagrodzenia przysługujących za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc, składniki te mogą być uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Czy określenie „mogą być” w tym przypadku oznacza, że nie ma takiego obowiązku i decyzja należy do kierownika jednostki? Czy istnieją przesłanki, kiedy należy brać – przy wahaniu jakiegoś składnika – średnią z 12 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel informatyki zatrudniony jest jednocześnie jako administrator sieci na 1/2 etatu. Jest to stanowisko niepedagogiczne. Czy ma on prawo do podwójnego dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS? W regulaminie nie jest opisany taki przypadek.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dodatek stażowy wypłacany pracownikowi za czas przebywania na urlopie ojcowskim, za który dostaje on zasiłek, powinien być oskładkowany?

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie kwalifikacje powinna mieć kucharka w przedszkolu?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego dostarczyła orzeczenie od lekarza medycyny pracy o niezdolności do pracy. Jednocześnie złożyła do ZUS podanie o świadczenie rehabilitacyjne. Czy mimo tego można rozwiązać z nią stosunek pracy po 7 dniach (czas na odwołanie od decyzji lekarza) od otrzymania zwolnienia lekarskiego, czy trzeba się wstrzymać do momentu orzeczenia komisji ZUS, a to zwolnienie traktować jako nieobecność usprawiedliwioną i nie rozwiązywać jeszcze stosunku pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor ma do odebrania 7 dni urlopu uzupełniającego za poprzedni rok. Chciałby wziąć na razie 2 dni (piątek i poniedziałek), a resztę w późniejszym terminie. Organ prowadzący, który decyduje w tej kwestii, nie zgadza się na taki sposób udzielenia urlopu i chce go przyznać w wymiarze 4 dni, tj. piątek–poniedziałek, czy słusznie?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel przebywa na rocznym urlopie zdrowotnym. Po 6 miesiącach chce wrócić do pracy. Czy jest to możliwe i czy wymagana jest zgoda lekarza?

czytaj więcej »

Pytanie: Punkt przedszkolny od 1 września ma zostać przeniesiony do innej miejscowości. Dyrektor pozostaje ten sam. Nauczyciel mianowany zatrudniony w punkcie wyraził zgodę na przeniesienie do innego miejsca pracy. W jakiej formie należy sporządzić pismo w sprawie przeniesienia? Zmienia się także wymiar urlopu nauczyciela.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel realizuje pensum łączone (13/18 i 12/30 w bibliotece). Zgodnie z regulaminem jest to pensum 22-godzinne. Czy w tym przypadku godzina pracy w bibliotece to 45 czy 60 minut?

czytaj więcej »

Pytanie: Dyrektor szkoły otrzymał negatywną ocenę pracy. Czy, oprócz odwołania go ze stanowiska, jego stosunek pracy musi zostać rozwiązany?

czytaj więcej »

W tym rok nie będzie już wątpliwości, czy nieobecności przedłużające staż dolicza się od daty planowanego zakończenia stażu, czy powrotu nauczyciela do pracy. Jasne wskazówki Ministerstwa Edukacji i Kuratorium Oświaty pozwolą poprawnie ustalić zakończenie stażu nauczyciela i termin przyznania podwyżki za wyższy stopień awansu.

czytaj więcej »

Zmiany wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładającej możliwość zatrudnienia asystenta, zostały przyjęte przez Sejm, a ustawę skierowano do podpisu Prezydenta. To zatem ostatnia prosta do wprowadzenia stanowisk asystentów w szkołach podstawowych.

czytaj więcej »

Wprowadzenie dodatku dla osób uczących dzieci w jednostkach opiekuńczych oraz uregulowanie zasad przyznawania środków na fundusz socjalny emerytowanym nauczycielom tych placówek - to główne problemy, z jakimi zgłosił się Związek Nauczycielstwa Polskiego do resortu pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na czas określony od 2 grudnia 2013 r. do 30 czerwca 2014 r. Dnia 16 kwietnia 2014 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązaniu umowy z dniem 30 kwietnia 2014 r. z tytułu przejścia na świadczenie kompensacyjne. Czy należy się odprawa emerytalna i jakie artykuły wpisać na świadectwie pracy oraz czy na wypowiedzeniu może być podany powód rozwiązania umowy – przejście na świadczenie kompensacyjne?

czytaj więcej »

Pytanie: Ile godzin powinien pracować niepełnosprawny, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności w stopniu ciężkim i umiarkowanym, zatrudniony na 1/2 lub 3/4 etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w szkole od 1 grudnia 2010 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony w okresie od marca 2013 roku do kwietnia 2014 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskimi, a obecnie na urlopie rodzicielskim. Czy ten okres zalicza się do obowiązkowej 2-letniej przerwy między uzyskaniem stopnia awansu a rozpoczęciem stażu na nauczyciela mianowanego w dniu 1 września 2014 r.?

czytaj więcej »

Organizacja szkolnej wycieczki spędza sen z powiek wielu dyrektorom, tym bardziej że nauczyciele niechętnie zgłaszają się do sprawowania opieki podczas takich wyjazdów, bo wiedzą, że najczęściej wiąże się to z całonocnym bezpłatnym dyżurem. Tymczasem jest kilka rozwiązań, które pomogą przestrzegać normy czasu pracy i odpoczynku.

czytaj więcej »

Pytanie: W naszej placówce zatrudniony jest ksiądz na 8/18 wymiaru etatu, który nie osiąga minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy powinniśmy naliczać od jego wynagrodzenia składkę na Fundusz Pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik szkoły ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. W kwietniu dostał dodatek specjalny w kwocie 440 zł (brutto) z tytułu zwiększenia obowiązków. Czy ten dodatek w całości zostaje przekazany na rzecz komornika?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka 31 marca urodziła syna. Dnia 7 kwietnia telefonicznie powiadomiła o tym fakcie szkołę i zgłosiła, że wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Pracownica została wtedy poinformowana, że taki wniosek musi złożyć w terminie 14 dni po porodzie. Pisemny wniosek wysłany pocztą wpłynął 17 kwietnia. Wniosek nie został opatrzony datą przez pracownika. Czy mamy uwzględnić go pomimo wpływu do pracodawcy po wyznaczonym terminie?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik samorządowy każdorazowo musi określić, czy za pracę w godzinach nadliczbowych wybiera wynagrodzenie czy czas wolny? Czy może złożyć takie oświadczenie np. na okres jednego roku? W regulaminie pracy wprowadziliśmy przerywany system czasu pracy. Czy pracownik musi wyrazić zgodę na zmianę systemu czasu pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak się ma równe traktowanie wobec prawa do korzystania ze świadczeń ZFŚS nauczyciela zatrudnionego np. w czterech szkołach na cząstki etatu, a nauczyciela zatrudnionego w jednej szkole?

czytaj więcej »

Umowy na czas określony zawierane z nauczycielami zwykle kończą się 27 lub 30 czerwca, rzadko natomiast obejmują wakacje. Dzięki temu szkoła zaoszczędza na kosztach zatrudnienia, ale i tak musi wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za urlop, który liczy się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia z uwzględnieniem lub wyłączeniem ferii zimowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel z dniem 31 sierpnia 2013 r. rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron w związku z przejściem na rentę rodzinną (choć miał już wówczas uprawnienia emerytalne). W lutym 2014 roku złożył do dyrektora pismo z prośbą o przygotowanie dokumentacji w związku z przejściem z renty rodzinnej na swoje świadczenie emerytalne. Czy należy wypłacić mu odprawę emerytalną?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy umowa zawarta na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym, dla którego nie ma warunków do zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć w następnym roku szkolnym, przekształci się w mianowanie z mocy prawa, jeśli w czerwcu uzyska stopień nauczyciela mianowanego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pobyt dziecka w szpitalu przerywa lub wydłuża urlop rodzicielski o okres pobytu szpitalnego? Matka wykorzystała już urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński.

czytaj więcej »

Zarządzenie w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły zawiera nieaktualną podstawę prawną (nieaktualny dziennik ustaw). Czy zarządzenie jest ważne, czy należy je sprostować? W jaki sposób należy dokonać zmian, by zarządzenie posiadało moc prawną?

czytaj więcej »

Im więcej składników nauczycielskiej pensji można uwzględnić przy ustalaniu tzw. średnich wynagrodzeń, tym mniejsze dodatki uzupełniające muszą wypłacać nauczycielom samorządy. Do średniej pensji wlicza się aż 20 składników, ale pomija np. środki na doskonalenie zawodowe oraz wypłacony w poprzednim roku dodatek uzupełniający.

czytaj więcej »

Zdarza się, że do szkoły docierają anonimowe skargi, najczęściej na nauczycieli. Nie wiem, czy piszą je rodzice, czy uczniowie, czy może współpracownicy. Czy muszę reagować na takie skargi?

czytaj więcej »

Aby zgodnie z prawem zwolnić nauczyciela, trzeba sięgnąć nie tylko do Karty Nauczyciela ale także wielu innych aktów prawnych i orzecznictwa. Tymczasem wystarczy przeanalizować decyzję kadrową wobec nauczyciela w oparciu o poniższe tabele, by móc ustalić czy zamierzona wobec niego decyzja kadrowa jest zgodna z prawem.

czytaj więcej »

Coraz większa liczba nauczycieli odwołuje się od wypowiedzeń stosunków pracy, a sądy bardzo wnikliwie sprawdzają, czy decyzja kadrowa dyrektora wobec danego nauczyciela była uzasadniona. Wybór nauczyciela do zwolnienia musi być zatem oparty o obiektywne i rzeczywiste kryteria oraz uzasadniony sytuacją danej placówki. Najskuteczniejsze z nich przedstawia ten artykuł.

czytaj więcej »

5 lat szkolnych trwa kadencja dyrektora szkoły. Gdy jednak rozpoczyna się w trakcie roku szkolnego, to z końcem tego roku mija już pierwszy rok kadencji, nawet jeżeli dyrektor pełni swoją funkcję od kilku tygodni czy miesięcy. W rezultacie dyrektor wybrany w trakcie roku pełni swoją funkcję krócej, niż gdyby został powołany z dniem 1 września.

czytaj więcej »

Pracownik samorządowy zatrudniony w szkole nie będzie musiał wskazywać podstawowego miejsca pracy w celu naliczenia dodatku stażowego. Po zmianie przepisów pracownik zatrudniony jednocześnie w kilku jednostkach do stażu pracy będzie miał wliczony tylko jeden z okresów zatrudnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy etat nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej może być podzielony na dwóch lub na trzech nauczycieli? W chwili obecnej ta klasa ma 19 godzin wspomagania i zajęcia te prowadzi jeden nauczyciel.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik złożył kserokopię zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Czy dla usprawiedliwienia nieobecności wystarczy złożenie po powrocie L4 za okres nieobecności, czy w trakcie przebywania w sanatorium ośrodek uzdrowiskowy musi wysłać do szkoły zawiadomienie o przebywaniu pracownika w sanatorium?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można uznać za wypadek w pracy fakt zatrucia się podczas sprzątania pomieszczenia w trakcie malowania? Pracownica (sprzątaczka) przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu zatrucia oparami z farb olejnych (jak stwierdził lekarz pierwszego kontaktu). Po powrocie ze zwolnienia pracownica chce dochodzić odszkodowania z tytułu zatrucia.

czytaj więcej »

Pytanie: Wicedyrektor ds. przedszkola w zespole szkół realizuje pensum 15/25 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym, oprócz dodatku funkcyjnego i motywacyjnego, należy wypłacać również dodatek za wychowawstwo?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka przeszła na emeryturę, ale w szkole została jej do spłacenia pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS. Od października jej nie spłaca. W szkole zatrudnionych było dwóch poręczycieli, z tym że jeden zmarł. Od kogo można egzekwować zaległe raty pożyczki wraz z odsetkami? Kwota zaległości nie jest duża, bo to 350 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Kto z ZNP pisze opinię na temat pracy dyrektora, w sytuacji gdy kończy się jego kadencja i złożone zostały dokumenty do organu prowadzącego o jej przedłużenie? Czy członkowie Ogniska ZNP działającego w szkole mają jakikolwiek wpływ na treść opinii dotyczącej pracy dyrektora szkoły?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel posiada 10-letni okres pracy w szkole podstawowej z bardzo dobrą oceną swojej pracy (lata pracy 1985–1995). Na podstawie poprzednich przepisów otrzymał akt mianowania (1990 rok), nie posiada takiego aktu w rozumieniu przepisów, które weszły w 2000 roku, ponieważ miał przerwę w pracy (od 1995 do 2013 roku). W tym czasie uzupełnił swoje wykształcenie, uzyskując stopień magistra. Czy na podstawie przedstawionych dokumentów oraz oceny pracy nauczyciela z poprzedniej pracy (lata 1985–1995) dyrektor może uznać, że nauczyciel ma znaczący dorobek zawodowy, i nadać mu w dniu zatrudnienia stopień nauczyciela kontraktowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel języka angielskiego (magister filologii) musi mieć ukończony kurs oligofrenopedagogiki, aby uczyć języka angielskiego w szkole specjalnej?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel wyjeżdża na tydzień za granicę w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek Doskonalenia. Jak usprawiedliwić jego nieobecność?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel od 18 marca 2014 r. korzysta z urlopu uzupełniającego za rok szkolny 2012/2013. Czy do podstawy wynagrodzenia urlopowego należy wliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych za rok szkolny 2012/2013, czy za okres od września 2013 roku do lutego 2014 roku?

czytaj więcej »

W tym roku kontrole inspekcji pracy nie ominą także szkół i placówek oświatowych. Inspektorzy nie będą jednak sprawdzać dokumentacji pracowniczej, ale tym razem skupią się na działalności socjalnej. Sprawdzą, czy jest ona prowadzona zgodnie z przepisami i czy placówka nie narusza podstawowych zasadach związanych z gospodarowaniem ZFŚS.

czytaj więcej »

Do tej pory, w zależności od szkoły, nauczyciel po stanie nieczynnym otrzymywał ekwiwalent za 10 lub 6 dni urlopu, albo nie otrzymywał go wcale. W placówkach nieferyjnych zasady są jasne – ekwiwalent należy się za 2 miesiące zatrudnienia. Taką sama zasadę w stosunku do szkół feryjnych radzi zastosować Ministerstwo Edukacji Narodowej.

czytaj więcej »

3 dni wolnego od zajęć dydaktycznych mają uczniowie uczęszczający na rekolekcje wielkopostne. Dla nauczycieli są to jednak zwykłe dni pracy w czasie których będą sprawowali opiekę nad uczniami lub wykonywali inne zadania zlecone przez dyrektora.

czytaj więcej »

Nie zawsze o zatrudnieniu nauczyciela na podstawie mianowania decyduje dyrektor szkoły. Umowa o pracę z mocy prawa może się bowiem przekształcić w mianowanie i to bez zgody dyrektora. Jego zadaniem jest jedynie potwierdzenie tego faktu na piśmie, ale nawet zaniedbanie tego obowiązku nie zablokuje przekształcenia stosunku pracy.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest na ścieżce awansu zawodowego i w tym czasie trwa dyscyplinarne postępowanie wyjaśniające. Jeżeli na nauczyciela zostanie nałożona kara nagany, czy ta nagana ma wpływ na jego awans zawodowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka poinformowała dyrekcję, że w maju ze względu na operację nie będzie w tym czasie w szkole. Czy zatrudnienie w jej miejsce na podstawie umowy na czas określony nauczyciela wymaga wprowadzenia zmian do arkusza organizacyjnego szkoły?

czytaj więcej »

Pytanie: Dnia 1 września 2014 r. szkoła przenosi siedzibę do nowego budynku w tej samej miejscowości, na tej samej ulicy, tylko pod inny numer. Przeniesieniu ulegnie zarówno majątek, jak i cały zatrudniony personel. Czy należy wypowiedzieć dotychczasowe umowy o pracę, czy wystarczą porozumienia zmieniające warunki pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem w trakcie zmiany regulaminu ZFŚS. Czy w regulaminie musi znaleźć się zapis o tym, że pracodawca uzgadnia plan rzeczowo-finansowy opracowany na każdy rok ze związkami zawodowymi i raz w roku przedstawia sprawozdanie z realizacji wydatków? Czy taki zapis może w regulaminie być ale nie musi. W placówce, którą kieruję jest tylko 1 osoba należąca do ZNP. Odział ZNP jest tylko jeden w powiecie.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel mianowany chorował 182 dni i przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne, które kończy mu się w marcu. Czy po tym świadczeniu może bezpośrednio otrzymać urlop zdrowotny? Spełnia wszystkie wymogi.

czytaj więcej »

Pytanie: Godziny karciane nauczyciela są na stałe wpisane do planu zajęć szkoły, np. kółko matematyczne w każdy wtorek. Czy jeżeli tego dnia przypada dzień wolny od pracy, nauczyciel powinien tę godzinę odpracować?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w placówce feryjnej, która jest jego podstawowym miejscem pracy, na stanowisku nauczyciela religii i informatyki. 1/2 etatu uzupełnia w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy nauczyciel ten ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przysługującym nauczycielom szkół feryjnych, czyli w okresie ferii zimowych i w okresie ferii letnich?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel otrzymuje dodatek motywacyjny od września do grudnia w kwocie 100,00 zł, a od stycznia do sierpnia w wysokości 200,00 zł. W jakiej wysokości wliczyć ten dodatek do wynagrodzenia urlopowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania blisko rok temu została zwolniona z pracy i otrzymała odprawę. Teraz sąd pracy przywrócił ją do pracy. Czy ma obowiązek zwrócenia odprawy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka od 1 września 1996 r. do 31 sierpnia 1997 r. była zatrudniona w wymiarze 5/18 etatu, następnie od 1 września 1998 r. do 31 sierpnia 1999 r. w wymiarze 6/18 etatu. W pozostałych okresach (jest zatrudniona do tej pory) była zatrudniona w wymiarze większym niż połowa etatu. Okresy zatrudnienia poniżej połowy etatu nie zostały zaliczone do stażu pracy. Czy do nagrody jubileuszowej powinno się liczyć okres pracy w wymiarze mniejszym niż połowa etatu?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy lista obecności musi zawierać godziny przyjścia i wyjścia pracownika zgodnie z aktualnym stanem prawnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak uniknąć płacenia za przerwę w pracy pracownika, który ma ustalony czas pracy od 7.00 do 13.30 i od 17.30 do 20.00? Czy na wniosek pracownika można ustalić mu indywidualny czas pracy?

czytaj więcej »

Zgodna z przepisami działalność socjalna powinna opierać się na 3 prostych zasadach. Ich stosowanie usprawni podejmowanie decyzji socjalnych i pozwoli uniknąć negatywnej oceny, podczas tegorocznych kontroli inspekcji pracy.

czytaj więcej »

Pracownica, według dokumentów zawartych w teczce akt osobowych, jest zatrudniona od 10 listopada 1988 r. (zaliczenie okresów pracy, zaszeregowanie). Niestety, w teczce akt osobowych brakuje jakiejkolwiek umowy o pracę. Dyrektor przyjmujący pracownika do pracy już nie pracuje. Jak ma postąpić w takiej sytuacji obecny dyrektor placówki?

czytaj więcej »

Choroba, urlop zdrowotny, bezpłatny, macierzyński i inne usprawiedliwione nieobecności w pracy pozbawiają nauczyciela możliwości korzystania z ferii zimowych. Nie oznacza to jednak, że zaraz po ich zakończeniu otrzyma urlop uzupełniający. Musi poczekać do zakończenia ferii letnich a i wówczas nie ma gwarancji, że odzyska zimowy urlop.

czytaj więcej »

Wystarczy mieć umowę zawartą zgodnie z organizacją pracy szkoły, by dostać trzynastkę mimo nieprzepracowania 6 miesięcy. Problem w tym, że przepisy nie wyjaśniają, kiedy można uznać, że umowa jest zgodna z organizacją pracy szkoły. Wątpliwości wyjaśnia jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej.

czytaj więcej »

W tym roku, po raz pierwszy od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r., mamy 2 święta przypadające w sobotę. Trzeba za nie udzielić 2 dni wolnych i to do końca okresu rozliczeniowego. Z wolnego nie skorzystają jednak nauczyciele.

czytaj więcej »

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który wprowadza wymóg legitymowania się zaświadczeniem o niekaralności przez wychowawców i kierowników szkolnych obozów, wycieczek i kolonii, jest już w Sejmie. Obecnie zajmuje się nim jedna z komisji.

czytaj więcej »

Pułapką, w którą często wpadają dyrektorzy jest sprzeczne z przepisami zatrudnianie nauczycieli na czas określony. Ta elastyczna i korzystna dla szkoły forma zatrudnienia często ma swój finał w sądzie, zaś wygranym najczęściej jest nauczyciel. Tymczasem umiejętne jej stosowanie może przynieść szkole oszczędności i ułatwić elastyczne planowanie zatrudnienia.

czytaj więcej »

Senat pozbawił pracowników zatrudnionych w kolegiach nauczycielskich prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Powodem jest fakt, iż kolegia stają się częściami uczelni wyższych, co dla ich pracowników wiąże się z otrzymaniem korzystnych uprawnień emerytalnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel był zobowiązany do odbycia dodatkowego stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. W trakcie jego realizacji zachorował i był nieobecny w pracy przez ponad rok. Czy musi odbyć staż od nowa w całości, czy w wymiarze tych dodatkowych 9 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka fizyki zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 2012 roku jest nieobecna w pracy, wraca w kwietniu 2014 z urlopu rodzicielskiego. Jej przedmiot został przydzielony innej nauczycielce, która do tej pory pracowała jako nauczyciel świetlicy. Ponieważ w mojej opinii lepiej wywiązuje się z obowiązków niż poprzednia nauczycielka, chciałabym powracającej z urlopu rodzicielskiego przydzielić godziny świetlicy. W jaki sposób to zrobić, aby nie naruszyć prawa? Czy istnieje inna możliwość niż za porozumieniem stron?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dyrektor może zmienić aneksem umowę nauczyciela zawartą na czas nieokreślony na umowę na czas określony oraz czy właściwe jest zmienianie warunków umowy aneksem? Kiedy można zastosować wypowiedzenie zmieniające?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel powołując się na art. 42c Karty Nauczyciela, może otrzymać 4-dniowy tydzień pracy ze względu na pełnienie społecznie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej wobec dziecka oraz podjęcie studiów podyplomowych, na które nie dostał skierowania od dyrektora?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi bibliotekarzowi w ramach godzin pracy biblioteki można zlecić prowadzanie zajęć za nieobecnego nauczyciela, np. prowadzenie zajęć w klasach I–III szkoły podstawowej przez 2–3 godziny dziennie (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej przebywa na zwolnieniu lekarskim)?

czytaj więcej »

Pytanie: Na początku 2014 roku nauczyciel (wychowawca w internacie) zwrócił się o udzielenie mu dnia wolnego za udział w wycieczce, która odbywała się w jego dzień wolny – 11 stycznia 2013 r. Czy nauczyciel może się ubiegać o dzień wolny za udział w wycieczce, która zaistniała w poprzednim roku szkolnym?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik był zatrudniony od 1 marca do 30 czerwca 2013 r. na stanowisku pomocy nauczyciela. Od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. pracuje na stanowisku nauczyciela. Czy należy zsumować okresy zatrudnienia i wypłacić trzynastkę z obu umów, czy tylko z umowy na stanowisku nauczycielskim?

czytaj więcej »

Pytanie: Katechetka rozpoczęła w listopadzie 2013 roku kurs „Edukacja i rewalidacja ucznia niepełnosprawnego". W grudniu 2013 poinformowała dyrektora o tym fakcie i zwróciła się o zgodę na realizowanie tego kursu, którą otrzymała. Czy w tym przypadku, skoro szkoła nie kierowała katechetki na kurs, czy należy się jej urlop szkoleniowy i dofinansowanie do kursu?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik choruje na cukrzycę i nadciśnienie. Często przebywa na zwolnieniach lekarskich – 2 tygodnie świadczy pracę, następnie 2 –3 tygodnie choruje i tak na przemian. Czy ta okoliczność może stanowić przyczynę zwolnienia go z pracy?

czytaj więcej »

Przygotowujemy się do kontroli inspekcji pracy i w związku z tym mamy kilka wątpliwości związanych z dokumentacją pracowniczą. Czy prawidłowe jest umieszczenie w aktach osobowych pracownika kserokopii stałego upoważnienia do odbierania i wydania druków ścisłego zarachowania? Czy do teczki kadrowe pracownika należy również włożyć kserokopie jego oświadczenia o odpowiedzialności za gospodarkę drukami ścisłego zarachowania?

czytaj więcej »

Pułapką, w którą często wpadają dyrektorzy jest sprzeczne z przepisami zatrudnianie nauczycieli na czas określony. Ta elastyczna i korzystna dla szkoły forma zatrudnienia często ma swój finał w sądzie, zaś wygranym najczęściej jest nauczyciel. Tymczasem umiejętne jej stosowanie może przynieść szkole oszczędności i ułatwić elastyczne planowanie zatrudnienia.

czytaj więcej »

Podstawą ustalenia wysokości trzynastki jest obliczenie sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracowników szkoły w ciągu roku kalendarzowego, jednakże nie wszystkie wypłacone świadczenia będą wliczone do trzynastej pensji. Poznaj 25 świadczeń ze stosunku pracy, które budzą najwięcej wątpliwości przy ustalaniu wysokości trzynastki za 2013 rok.

czytaj więcej »

W latach 2014–2016 podział części oświatowej subwencji ogólnej będzie dokonywany nadal na podstawie danych ze starego SIO. Nowe SIO ruszy samodzielnie dopiero w 2017 roku. W latach 2014–2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych. Sejm przyjął zmianę przepisów o SIO.

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły zastrzegł sobie prawo do otwierania wszelkiej korespondencji adresowanej na szkołę. Ostatnio doszło jednak do tego, że otwiera nawet listy adresowane wprawdzie na szkołę, ale także imiennie do konkretnego nauczyciela czy też pracownika. Czy ma do tego prawo?

czytaj więcej »

Gdy pracownik nie stawia się do pracy i nie informuje o przyczynie swojej nieobecności, możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. W ten sposób nie można jednak ukarać nauczyciela bowiem o jego zwolnieniu może  zdecydować jedynie komisja dyscyplinarna.

czytaj więcej »

Sejm przyjął projekt ustawy przewidującej wypłatę zawieszonych świadczeń emerytalnych dla osób, które nabyły prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 r. i po 30 września 2011 r. kontynuowały pracę u dotychczasowego pracodawcy.

czytaj więcej »

Mimo zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r. W obecnym jego kształcie mało prawdopodobne jest także, aby wszedł w życie w najbliższych miesiącach.

czytaj więcej »

Przedłużenie okresu funkcjonowania starego „SIO”, obniżenie ulg za przejazdy dla nauczycieli, nowe zasady rekrutacji, zmiany w zasadach przyznawania dotacji oraz objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym szerszej grupy osób fizycznych prowadzących szkoły to tylko część zmian w prawie, które przynosi Nowy Rok.

czytaj więcej »

Proponowany przez resort edukacji sposób podziału subwencji oświatowej na 2014 rok zakłada wzrost kwoty przypadającej na jednego ucznia o około 2,5% w porównaniu z 2013 rokiem. Oznacza to, że w przyszłym roku kwota przeznaczona na jednego ucznia wzrośnie o 126 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Szkoła chce zatrudnić pracownika na stanowisku konserwatora na 3/4 etatu. Sporadycznie będzie również pełnił funkcję kierowcy samochodu osobowego. Czy można zatrudnić pracownika jako konserwatora z rozszerzonym zakresem obowiązków kierowcy według potrzeb, np. przewiezienie młodzieży na zajęcia praktyczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy sprzątaczce mogę w części etatu zlecić 2-godzinną opiekę nad dziećmi w oddziale ,,O”, coś w rodzaju opieki świetlicowej po zajęciach? Pani ma maturę i mogłaby ewentualnie uzupełnić wymagane do tego kwalifikacje.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel ma przydzielone godziny ponadwymiarowe (śródrocznie jest to 38 godzin), jednakże nie są one rozłożone równomiernie. W pierwszym semestrze realizuje np. 23 godziny ponadwymiarowe, a w drugim 15 godzin. W jednym miesiącu nauczyciel realizuje np. 5 godzin, w drugim 10, w kolejnym 3 itd. Jak rozliczać te godziny – miesięcznie, semestralnie czy rocznie?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka religii odbywała staż na nauczyciela dyplomowanego od 1 września 2010 r. do 31 maja 2013 r. W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole pracowała na 7/18, a w przedszkolach miała 1/22, 1/25 oraz 1/22, 1/25 godzin. Dyrektor nie wystąpił do kuratorium oświaty o wyznaczenie dyrektora szkoły, który by wykonywał wszelkie czynności związane z odbywaniem stażu. Czy kuratorium może odrzucić wniosek nauczyciela?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak prawidłowo powinna być zawarta umowa o pracę z emerytowanym nauczycielem – czy od początku roku szkolnego do końca zajęć dydaktycznych, czy na cały rok szkolny?

czytaj więcej »

Wychowawca i kierownik wypoczynku dla dzieci i młodzieży nie pojadą na kolonie czy wycieczkę bez przedstawienia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Takie rozwiązanie przewiduje przyjęta przez rząd 21 listopada 2013 r. nowelizacja przepisów.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy praca opiekuna samorządu uczniowskiego może być rozliczona w ramach godzin karcianych?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na 18/18 etatu ma przydzielone 8,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Czy można mu przydzielić w tygodniu 1 godzinę doraźnego zastępstwa?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania był na świadczeniu rehabilitacyjnym do 14 października 2013 r. Następnie przyniósł L4 od 14 do 28 października 2013 r. Jednocześnie nauczyciel złożył w ZUS wniosek o rentę. Dnia 28 października 2013 r. przyniósł L4 od 29 października do 4 listopada 2013 r. i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 17 października 2013 r. mówiące o całkowitej niezdolności do pracy do 31 października 2015 r. Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym nauczycielowi przysługuje płatne L4? Z jaką datą należy rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem?

czytaj więcej »

Pytanie: Księgowa wypłaciła zapomogę z ZFŚS na konto pracownika. Kilka miesięcy wcześniej pracownik zmienił oświadczenie o numerze konta, na które chce otrzymywać wynagrodzenie. Okazało się, że to poprzednie konto jest zajęte przez komornika. Pracownik grozi nam sądem. Czy księgowa może ponieść jakieś konsekwencje prawne i finansowe? Co zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka kończy dodatkowy urlop macierzyński 9 lutego 2014 r. Ma prawo do 14 dni urlopu uzupełniającego za 2013 rok. Nauczycielka chce korzystać z urlopu rodzicielskiego do 13 czerwca 2014 r. Jej zdaniem ma prawo do pełnego urlopu w czasie ferii letnich, a do pracy chce wrócić 1 września. Czy w przedstawionej sytuacji urlop rodzicielski nie powinien być jednak udzielony do 31 sierpnia 2014 r., a następnie powinien zostać udzielony urlop uzupełniający za 2013 i 2014 rok?

czytaj więcej »

Przykłady błędów wykrytych podczas kontroli przeprowadzonych w innych placówkach oświatowych są najlepszym źródłem wiedzy o uchybieniach popełnianych przez dyrektorów szkół i ich pracowników. Wskazówki, na jakie dokumenty zwracają uwagę kontrolerzy z organu prowadzącego, pomogą niewątpliwie szybko usunąć istniejące braki lub uchybienia.

czytaj więcej »

Nauczyciel złożył wnioski o zapomogę zdrowotną z funduszu zdrowotnego i ZFŚS, dołączając tę samą fakturę za protezę stomatologiczną. Przy jednym wniosku dołączył oryginał, zaś drugim – kserokopię. Dyrektor przyznał nauczycielowi zapomogę ze środków funduszu zdrowotnego, ale na wniosek o dofinansowanie ze środków ZFŚS wydał decyzję odmowną, argumentując to tym, że ta sama osoba nie może korzystać z dwóch źródeł finansowania tego samego wydatku. Czy decyzja ta była właściwa?

czytaj więcej »

Orzeczenie lekarskie i wniosek do dyrektora szkoły nie gwarantują nauczycielowi urlopu zdrowotnego. Musi on bowiem spełnić wszystkie warunki z Karty Nauczyciela. Jednak i to może nie wystarczyć. Dyrektor może się bowiem odwołać od orzeczenia i przesunąć w czasie decyzję urlopową lub w ogóle podważyć prawo nauczyciela do urlopu.

czytaj więcej »

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli, możliwość zatrudniania w przedszkolach osób do prowadzenia specjalistycznych zajęć, a w szkołach osób wspierających nauczycieli w realizacji zajęć dodatkowych i opieki świetlicowej, której zasady organizacji zmienią się na korzyść rodziców – to główne rozwiązania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

czytaj więcej »

Od 22 listopada 2013 r. obowiązują nowe zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Dzięki nim pracownik będzie miał więcej możliwości usprawiedliwienia swojej absencji w pracy, m.in. W razie choroby niani lub dziennego opiekuna.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy niepedagogiczni (lutnik i stroiciel) otrzymali wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru czasu pracy. Pracownicy w ustawowym czasie złożyli oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy. Umowa rozwiązała się z dniem 31 października 2013 r. Jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy jako rozwiązanie stosunku pracy? Pracownicy otrzymają odprawę. Czy w pkt 6 świadectwa pracy (informacje uzupełniające) należy podać art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników? 

czytaj więcej »

Pytanie: Ile wynosi średnioroczna liczba etatów do końca roku w przypadku nauczycielki mianowanej, która do 27 sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim? Od września nauczycielka pracuje na 1/2 etatu, jednak nie otrzymuje składników wskazanych w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, tylko zasiłek macierzyński wypłacany przez szkołę.

czytaj więcej »