Zaszeregowanie płacowe nauczyciela z Ukrainy

Dowiedz się, jaki rodzaj umowy wybrać dla nauczyciela z Ukrainy, który u siebie w kraju miał najwyższy poziom wykształcenia i kilkunastoletnie doświadczenie w pracy. Sprawdź także, jak go zaszeregować płacowo, skoro u nas system wynagradzania nauczycieli jest inny niż w Ukrainie.

Wpłaty własne pracowników na poczet wycieczki dofinansowanej z ZFŚS

Pytanie: W czerwcu planujemy wycieczkę z ZFŚS, wg naszego regulaminu każdy uczestnik wycieczki będzie dopłacać pewną kwotę – w zależności od progu, w którym znajduje się pracownik. Wpłaty własne były potrącane przy okazji „wczasów pod gruszą” za jego zgodą. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Czy jednak musi być to dokonane z wynagrodzenia pracownika za jego zgodą, przy zachowaniu wszystkich progów, których nie możemy przekroczyć, dokonując potrącenia?

Urlop rodzicielski pracowników szkół i przedszkoli – zmiany od 1 sierpnia 2022 r.

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego i jego nieprzenoszalnej części, rezygnacja z tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski, zmiana zasad podziału urlopu na części i korzystania z łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy oraz wzmocnienie ochrony pracownika korzystającego z tego urlopu to tylko niektóre zmiany, które mają wejść w życie 1 sierpnia 2022 r. Poznaj nowe regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich pracowników oświaty.

Urlop opiekuńczy dla pracowników szkół i przedszkoli od 1 sierpnia 2022 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie 1 sierpnia 2022 r., przewiduje, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych zyskają nowe uprawnienie w postaci urlopu opiekuńczego. Będzie on udzielany pracownikom w związku z koniecznością zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny. Ponadto pracownicy zyskają także prawo do skorzystania z elastycznej organizacji pracy oraz zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Poznaj szczegóły projektowanych zmian i przygotuj się na udzielanie i rozliczanie nowych uprawnień dla pracowników jednostki.

Urlop ojcowski pracowników szkół i przedszkoli – nowy wymiar i zasady udzielania od 1 sierpnia 2022 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie 1 sierpnia 2022 r., zakłada także zmiany w zasadach korzystania z urlopu ojcowskiego. Poznaj szczegółowe rozwiązania i dowiedz się, na jakich zasadach będziesz udzielać tego urlopu po zmianie przepisów.

Premia regulaminowa na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym

Dowiedz się, w jaki sposób wewnętrzne przepisy płacowe (regulamin wynagradzania) mają wpływ na prawo do premii pracownika niepedagogicznego przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a następnie świadczeniu rehabilitacyjnym.

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli szkół i przedszkoli od 1 maja 2022 r.

Od 130 zł do 599 zł – mają wynieść podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli szkół, przedszkoli i innych publicznych samorządowych jednostek oświatowych od 1 maja 2022 r. Tymczasem Senat zaproponował 20% podwyżki zamiast przyjętych przez Sejm 4,4%. Nowelizacja Karty Nauczyciela z poprawką Senatu trafiła teraz do Sejmu. Dalszy los projektu omówimy w następnym wydaniu.

Kogo nie można zwolnić w tegorocznym ruchu kadrowym?

Ochrona stosunku pracy nauczyciela w okresie zmian kadrowych zależy przede wszystkim od tego, czy pracownik pedagogiczny jest zatrudniony na podstawie mianowania, czy umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też określony. Przy umowach o pracę trzeba wziąć pod uwagę liczbę pracowników placówki – tj. czy jest wyższa czy niższa niż 20. Istotne są także dodatkowe okoliczności, jak np. przebywanie na urlopach związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem czy też na urlopie dla poratowania zdrowia. Nie we wszystkich przypadkach te same okoliczności będą dawały ochronę przed zwolnieniem. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce, i nie popełnij błędu, wręczając wypowiedzenie nauczycielowi, który w tegorocznym ruchu kadrowych nie może zostać zwolniony.

Członek komisji socjalnej rozpatrujący własny wniosek o zapomogę

Sprawdź, czy stały członek komisji socjalnej przy zakładowym funduszu świadczeń socjalnych powinien być wyłączony podczas rozpatrywania swojego wniosku o przyznanie zapomogi.