Wynagrodzenie nauczyciela w razie niskiej frekwencji dziecka na zajęciach rewalidacyjnych

Pytanie: Dziecko z orzeczeniem ze względu na częste zachorowania nie przychodzi na planowe zajęcia rewalidacyjne. Frekwencja wynosi trochę ponad 50%. Czy takie nieobecności powinny być usprawiedliwiane? Czy przy kontroli możliwe będzie podważenie wydatku związanego z wynagrodzeniem nauczyciela, który jest w gotowości do prowadzenia tych zajęć?

Środki za korzystanie z przedszkola na opłaty wynagrodzenia

Pytanie: Gmina nie określiła w żadnej uchwale, na co można przeznaczyć środki wpłacane za pobyt dziecka ponad 5 godzin bezpłatnych. Czy można wykorzystać środki do opłacenia wynagrodzeń, na które nie wystarczyła dotacja (dotyczy to umowy o pracę, zlecenia czy też faktury wystawianej przez osobę wykonującą jakieś zajęcia dodatkowe)?

Kwalifikacja wynagrodzenia nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego

Pytanie: Czy wynagrodzenie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego, zatrudnionego za zgodą organu prowadzącego powinno być płacone z paragrafu 410 czy 4790?

Klasyfikacja wynagrodzenia za godziny nauczania indywidualnego i dodatek

Pytanie: Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymał orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Czy dodatek 20% płacimy nauczycielom realizującym nauczanie indywidualne i nauczycielom realizującym rewalidację? Czy wynagrodzenie za godziny nauczania indywidualnego i dodatek 20% za uciążliwe warunki pracy klasyfikujemy w paragrafie 80101 czy 80150?

Dotacja na remont placówki a wkład własny

Pytanie: Czy placówka oświatowa – szkoła lub przedszkole – ubiegając się o dotację na remont, musi mieć w określonej wysokości wkład własny? Czy też można złożyć wniosek na pełną sumę planowanej inwestycji?

Dochód z kiermaszu rady rodziców dla gminy

Pytanie: Czy w szkole można pozyskiwać pieniądze z kiermaszu lub festynu, który jest organizowany przez radę rodziców? Czy miasto może żądać przekazania uzyskanych w wyniku kiermaszu dochodów do miejskiego budżetu?

Zapytania ofertowe przy zakupach szkolnych

Pytanie: Szkoła co kilka miesięcy kupuje większą ilość środków czystości i artykułów chemicznych, m.in. do generalnego sprzątania szkoły w czasie ferii letnich lub zimowych. Czy zakup w wysokości ok. 1.000 zł powinien być poprzedzony wysłaniem zapytań ofertowych, czy też można dokonać zakupu bezpośrednio u danego sprzedawcy? Zakupy w jakich kwotach wymagają zapytań ofertowych?

Zapisy w księdze uczniów przy ponownym przyjęciu do szkoły

Ucznia ponownie przyjętego do szkoły należy wpisać pod nowym numerem do księgi uczniów. W ostatnim czasie dotyczy to najczęściej przypadków uczniów z Ukrainy, którzy opuszczają szkołę, wracając do kraju, a po jakimś czasie wracają i znów chcą się do niej zapisać.

Zakup podręczników w sprawozdaniu o zamówieniach publicznych

Pytanie:  Czy zakup podręczników w rocznym sprawozdaniu o zamówieniach publicznych ujmujemy w dziale VIII (zamówienia udzielone z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej, o których mowa w art. 11 ust. 5 pkt 4 ustawy) czy w dziale IX (zamówienia klasyczne o wartości mniejszej niż 130.000 zł oraz zamówienia sektorowe i zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa o wartości mniejszej niż progi unijne)?