WYDANIE ONLINE

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli powraca już 1 września 2024 r. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł z niej skorzystać. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba będzie spełnić liczne wymogi związane m.in. z okresami składkowymi, ze stażem pracy „przy tablicy”, a także z rozwiązaniem stosunku pracy. Interesującym wątkiem jest też ponowne zatrudnienie nauczyciela po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Nie można również zapominać, że nauczycielowi, który przejdzie na taką emeryturę, szkoła będzie musiała wypłacić odprawę emerytalną.

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo ze względu na długotrwałą nieobecność pracownika od stycznia do kwietnia ubiegłego roku. Czy będzie należała mu się trzynastka?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony jest od września 2023 r. do sierpnia 2024 r. na 10/22 etatu w placówce nieferyjnej. Jak wyliczyć mu urlop wypoczynkowy?

czytaj więcej »

Pracownik niepedagogiczny ze względu na umiarkowany stopień niepełnosprawności (orzeczenie ważne było do 30 września 2021 r.) ma 36 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik poinformował, że nie będzie składał nowego orzeczenia. Czy w związku z tym w roku 2024 ma jeszcze 36 czy 26 dni urlopu? Według przepisów covidowych orzeczenie to zostało przedłużone do 31 marca 2024 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do puli pieniężnej, z której naliczany jest dodatek motywacyjny, należy brać pod uwagę pracownika zatrudnionego z art. 15 ust. 6? Wiem, że nie należy mu się dodatek motywacyjny, ale były interpretacje, że do puli pieniężnej należy takiego pracownika brać pod uwagę. Proszę o rozwikłanie niejasności. W regulaminie z organu nie ma nic w tej kwestii.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do aneksu do umowy o pracę, w związku ze zmianą wynagrodzenia, należy dołączyć warunki zatrudnienia?

czytaj więcej »

Nauczyciel nabywa prawo do emerytury 1 maja 2024 r., a prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 40-lecia nabywa 1 listopada 2025 r. Kiedy najwcześniej nauczyciel może przejść na emeryturę, aby mógł skorzystać z wypłaty za 40-lecie – nagrody jubileuszowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy w placówce nauczyciela, który pracuje na cały etat w świetlicy. W innej szkole pracuje na ponad pół etatu również jako nauczyciel świetlicy i nauczyciel wychowania fizycznego. Czy awans na nauczyciela mianowanego (jest początkującym) realizuje w dwóch placówkach?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel pracuje w trzech szkołach. W żadnej z nich nie ma 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, jednak łącznie jego wymiar wynosi ponad 1/2. Czy nauczycielowi należy się odprawa emerytalna, a jeśli tak, to w której szkole?

czytaj więcej »

Pytanie: W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych? 

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczyciel może otrzymać nagrodę za osiągnięcia wcześniejsze niż z ostatniego roku szkolnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na umowę na czas określony od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024, dnia 8 lutego 2024 r. złożył pismo w sprawie rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z dniem 8 lutego 2024 r. Dyrektor wraził zgodę. Ferie zimowe w naszym województwie zaczynają się dopiero 12 lutego 24 r., więc nauczyciel nie wykorzystał ani dnia urlopu. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop?

czytaj więcej »

Głównym zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest nadzorowanie i kontrolowanie stosowania przepisów prawa pracy. Jej uprawnienia dotyczą zarówno publicznych, jak i niepublicznych placówek oświatowych. Sprawdzamy, jak przebiega ta kontrola, czy dyrektor placówki musi zostać powiadomiony o niej z wyprzedzeniem, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze, jakie uprawnienia mają kontrolerzy PIP i czym kończy się taka kontrola. Prześledzenie przepisów, przykładów z praktyki oraz porad eksperta pozwoli uniknąć błędów i prawidłowo się do niej przygotować!

czytaj więcej »

Zarówno ustawa budżetowa na rok 2024 r., jak i ustawa okołobudżetowa zostały podpisane przez Prezydenta 31 stycznia 2024 r. Jednocześnie Prezydent zdecydował o ich skierowaniu do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny w trybie kontroli następczej. Nie będzie to jednak miało wpływu na wejście w życie obydwu ustaw. Kwota bazowa przełoży się na podwyżki dla nauczycieli o 30–33%. Przedstawiamy szczegóły nowych regulacji oraz konsekwencje podpisania ustawy dla nauczycieli.

czytaj więcej »