Wypłata wczasów pod gruszą, gdy regulamin ZFŚS nie wymaga wykorzystania 14 dni urlopu

Pytanie: Nasz regulamin ZFŚS nie zawiera zapisu o obowiązkowym 14-dniowym urlopie przed otrzymaniem dofinansowania do wypoczynku (tzw. wczasy pod gruszą). Czy w związki z tym należy wypłacić to świadczenie pracownikowi na urlopie macierzyńskim? Czy musimy obowiązkowo wprowadzić do regulaminu zapis o wykorzystaniu 14 dni urlopu? Jak taki zapis będzie miał zastosowanie do pracowników zatrudnionych na część etatu?

Wymiar urlopu uzupełniającego po urlopach związanych z macierzyństwem

Pytanie: Nauczycielka przebywała od 08.07.2021 r. do 28.09.2021 r. na zwolnieniu lekarskim, od 29.09.2021 r. do 15.02.2022 r. na urlopie macierzyńskim, a od 16.02.2022 r. do 27.09.2022 r. na urlopie rodzicielskim. Ile dni urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w latach 2021 i 2022 należy jej udzielić? O ile wydłuży jej się okres stażu na nauczyciela dyplomowanego, który rozpoczęła 01.09.2020 r.?

Wymiar urlopu niepełnoetatowego nauczyciela przedszkola

Pytanie: Jak prawidłowo obliczyć urlop wypoczynkowy nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu na 4/22 etatu, który pracuje 2 razy w tygodniu?

Wycieczka na koszt ZFŚS dla wszystkich uprawnionych

Pytanie: Czy można sfinansować z ZFŚS koszty zakwaterowania i przejazdu na wycieczkę zorganizowaną dla wszystkich osób uprawnionych w pełnej wysokości bez względu na kryterium socjalne?

Wpływ urlopu zdrowotnego na urlop wypoczynkowy nauczyciela przedszkola

Pytanie: Nauczyciel przedszkola przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.01.2022 do 08.07.2022 r. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje mu na rok 2022?

Wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe dla nauczyciela nieobecnego w pracy od wielu miesięcy

Pytanie: Czy nauczyciel przebywający od 15 grudnia 2021 r. na długoterminowym zwolnieniu lekarskim i obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym do połowy października tego roku ma prawo do świadczenia urlopowego i tzw. wczasów pod gruszą z ZFŚS?

Wczasy pod gruszą dla pracowników zatrudnionych po uzgodnieniu planu urlopów

Pytanie: Wewnątrzzakładowy regulamin pracy zawiera zapis: „Plan urlopów na rok następny sporządza Pracodawca, zgodnie z warunkami zawartymi w Kodeksie pracy, do dnia 31 grudnia każdego roku i podaje do wiadomości pracowników”. Zatrudniliśmy w tym roku dwóch pracowników. Jednego w lutym na czas nieokreślony, drugiego w kwietniu na czas określony – do końca 2022 roku. Po ich zatrudnieniu plan urlopów został zmodyfikowany i zaplanowano również urlopy nowo przyjętym do pracy osobom. Dyrektor wyraził także zgodę na ich 14-dniowe urlopy. Nowi pracownicy złożyli wnioski o tzw. wczasy pod gruszą. Komisja socjalna oraz dyrektor przyznali im świadczenie. Jednak główna księgowa kwestionuje zasadność przyznania im środków finansowych z funduszu socjalnego twierdząc, że nie mieli oni sporządzonego planu urlopów na dzień 31.12 (W regulaminie ZFŚS mamy zapis: „Podstawą złożenia wniosku jest zatwierdzony plan urlopów wypoczynkowych na dany rok oraz uprawnienie pracownika do wykorzystania 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu w danym roku”). Czy główna księgowa ma rację, nie chcąc podpisać się na liście płac i wstrzymując wypłatę?

Wczasy pod gruszą dla pracowników nieobecnych w pracy i tych, którym skończyła się umowa

Pytanie: Komisja ds. ZFŚS spotkała się 30 czerwca 2022 r. wśród złożonych wniosków o wypłatę tzw. wczasów pod gruszą znalazły się wnioski osób, które:są na świadczeniu rehabilitacyjnym,są na zwolnieniu lekarskim długoterminowym (ponad 3 miesiące),zakończyły pracę 30 czerwca, a zostały zatrudnione w kwietniu i maju.Czy należą się tym osobą wczasy pod gruszą? Niestety nasz regulamin nie reguluje tych kwestii, nawet nie ma w nim informacji o minimalnej liczbie dni urlopu.

Wczasy pod gruszą dla pracownika, którego umowa rozwiązała się przed przyznaniem świadczenia

Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony na zastępstwo od listopada 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. Zapis w regulaminie ZFŚS mówi, że wniosek o wypłacenie tzw. wczasów pod gruszą należy złożyć do 30 czerwca. Świadczenie corocznie wypłacane jest w lipcu, czyli po ustaniu zatrudnienia tego nauczyciela. Czy mimo tego ma on prawo do dofinansowania do wypoczynku?

Wczasy pod gruszą dla chorującego pracownika

Pytanie: Pracownik obsługi (sprzątaczka) jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownicy obsługi w wakacje składają wnioski o dofinansowanie z ZFŚS wypoczynku organizowanego we własnym zakresie. Regulamin zfśs nie zawiera żadnych szczegółowych zapisów. Czy taki pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo uzyskać takie świadczenie?