Zlecenie prac porządkowych pracownikom kuchni w czasie ferii

Okres ferii czy dni wolnych od zajęć dydaktycznych nie jest czasem urlopów wypoczynkowych pracowników niepedagogicznych. Praca części nich jest jednak ściśle powiązana z obecnością uczniów. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w odniesieniu do pracowników kuchni. Czy można powierzyć im wykonywanie zadań niezwiązanych z pracą na zajmowanym stanowisku, np. czy pracownikom kuchni można zlecić w czasie ferii prace porządkowe na terenie szkoły? Kiedy zlecenie pracownikowi innych zadań jest niedopuszczalne? Jakie kwestie wziąć pod uwagę przed zleceniem pracownikowi pracy właściwej dla innego stanowiska?

Zatrudnienie na zastępstwo a staż na stopień nauczyciela mianowanego

Pytanie: Czy po 1 września 2022 r. nauczyciel może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego, jeżeli został zatrudniony w szkole na zastępstwo na okres 12 miesięcy?

Wprowadzenie zmian do regulaminu pracy w związku z nowelizacją KN

Ostatnia nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadziła wiele istotnych zmian dotyczących sytuacji prawnej nauczycieli. Pojawiają się pytania i wątpliwości, jakich w związku z tym zmian należy dokonać w regulaminach pracy. Mamy dobrą wiadomość – aktualizacja regulaminu pracy w tym wypadku nie jest konieczna. W artykule wyjaśniamy: jakie kwestie określa regulamin pracy; zmiana których przepisów prawa skutkuje koniecznością dokonania zmian w regulaminie pracy; czy zmiany obowiązujące od 1 września 2022 r. wywołały konieczność aktualizowania regulaminu pracy nauczycieli?

Limit umów na czas określony nauczycieli – nowe przepisy

Maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawartych z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, od 1 września 2022 r. nie uległ zmianie. Zmieniły się jednak skutki przekroczenia 36-miesięcznego okresu zatrudnienia nauczycieli nieposiadających stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. Omawiamy aktualne zasady zatrudniania nauczycieli oraz skutki przekroczenia limitu zatrudnienia na czas określony. Autor wyjaśnia, jak ustalić, kiedy upływa maksymalny okres zatrudnienia nauczyciela na czas określony.

Kontynuacja stażu na nauczyciela dyplomowanego – podstawa prawna

Pytanie: Od 1 września 2022 r. zatrudniamy nauczyciela mianowanego, który kontynuuje unas staż na nauczyciela dyplomowanego rozpoczęty 1 września 2020 r. Złożył wniosek okontynuację stażu iprzedłożył pozytywną ocenę dorobku zawodowego nauczyciela. Na jakiej podstawie prawnej wświetle obecnych przepisów dyrektor szkoły wyraża zgodę na kontynuację stażu? Czy można powołać się na uchylony przepis art. 9f ust. 2 Karty Nauczyciela?

Całkowita niezdolność do pracy – czy rozwiązać stosunek pracy?

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy nauczyciel przedstawi zaświadczenie lekarza medycyny pracy o całkowitej niezdolności do pracy? Jaka jest podstawa prawna jego zwolnienia z pracy i czy ma prawo do odprawy? Czy otrzyma odprawę rentową, jeżeli złoży wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i uzyska to świadczenie? Odpowiedzi w artykule.

Przypisanie ucznia do niższej klasy niż otrzymana promocja

Co należy zrobić w przypadku, kiedy uczeń pochodzenia ukraińskiego został przyjęty do polskiej szkoły podstawowej (na podstawie rozmowy z rodzicami i znajomości języka polskiego), ale nie wskazał, że już uczęszczał do polskiej szkoły i otrzymał tam promocję? W związku z tym został przyjęty do klasy niższej, niż otrzymał promocję z innej szkoły, co wyszło po czasie, już w trakcie roku szkolnego.

Oddziały przygotowawcze w polskiej szkole w teorii i praktyce

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie oddziały przygotowawcze to temat ważny i cały czas aktualny w większości szkół w naszym kraju. Niestety może się stać jeszcze bardziej palący, jeśli sprawdzą się pesymistyczne prognozy rozwoju sytuacji, której skutkiem może być kolejna fala uchodźców przybywających do Polski. Jeśli do tego dojdzie – w wielu szkołach powstanie konieczność tworzenia kolejnych oddziałów przygotowawczych przy jednoczesnej konieczności kontynuacji pracy z dotychczasowymi. Przedstawiamy dziś zasady tworzenia iprowadzenia oddziałów przygotowawczych, uwzględniając aktualne przepisy iwytyczne wtym zakresie. Dodatkowo autor opisuje procedurę utworzenia oddziałów krok po kroku oraz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania, wątpliwości i problemy.

Będą nowe wymogi na stanowiska kierownicze?

W ślad za zmianami w awansie zawodowym modyfikacji muszą ulec także wymogi na stanowiska kierownicze. W związku z tym opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych wymagań.

Zapowiadane kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela

Nowe przepisy dotyczące m.in. awansu zawodowego, oceny pracy oraz godzin dostępności obowiązują zaledwie od 1 września 2022 r.,lecz już wkrótce zostaną zmienione. Resort edukacji zdecydował się bowiem doprecyzować m.in. zasady dokonywania oceny pracy nauczycieli mianowanych, którzy chcą uzyskać wyższy stopień awansu zawodowego oraz realizację przygotowania do zawodu przez nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego. Dodatkowo planowane jest rozszerzenie grupy nauczycieli, którzy mogą zrealizować staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 9 miesięcy.