Zasady klasyfikacji zakupu pomocy dydaktycznych i wyposażenia dla uczniów z Ukrainy

Pytanie: Czy zakup pomocy dydaktycznych dedykowanych dla uczniów z Ukrainy ująć w paragrafie 486 czy 435? Jaki paragraf zastosować przy zakupie wyposażenia (szafek na ubrania) dla tych uczniów? W szkole funkcjonuje oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy.

Wynagrodzenie nauczycieli z Funduszu Pomocy Ukrainie

Pytanie: Czy na Fundusz Pomocy Ukrainie można przeksięgować wynagrodzenia nauczycieli prowadzących lekcje w klasach mieszanych (dzieci ukraińskie i polskie) wskaźnikiem procentowym (ilość dzieci ukraińskich do ogólnej ilości dzieci)?

Dwa stosunki pracy z jednym pracownikiem niebędącym obywatelem polskim

Pytanie: Czy istnieje możliwość zatrudnienia w tej samej placówce nauczyciela w ramach dwóch różnych ustaw? W szkole jest zatrudniona pani psycholog jako konsultant do spraw pomocy dzieciom z Ukrainy. Jest Białorusinką mówiącą po polsku i ukraińsku. Przeszła pomyślnie procedurę nostryfikacji swojego dyplomu ukończenia studiów na kierunku psychologia. Od 1 stycznia 2023 r. w szkole jest wakat na stanowisku psychologa. Czy mogę panią ds. pomocy dzieciom z Ukrainy zatrudnić jako psychologa szkolnego w ramach Karty Nauczyciela z zachowaniem stanowiska konsultanta?

Obywatele Ukrainy w polskiej oświacie – co dalej?

Zajęcia szkolne dobiegły końca. Choć nie było to łatwe zadanie, to ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów z Ukrainy jest już za nami. Wątpliwości mogło też przysporzyć wypełnianie i wydawanie świadectw szkolnych, np. gdy uczeń opuścił szkołę w Polsce i wrócił na Ukrainę. Wiele rodzin zdecydowało się już na powrót do domu, jednak nowi uchodźcy wciąż przybywają, a ci, którzy tu są, muszą podjąć naukę w polskiej oświacie w kolejnym roku szkolnym. Czy w związku z tym przewidziane zostaną dla nich nowe rozwiązania prawne? Pewne nowości zostały już zaprezentowane w projekcie nowelizacji ustawy dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy. Zapraszam do zapoznania się z artykułem i rozwiązaniem trzech problemowych sytuacji, w związku z zakończeniem zajęć i edukacji w roku szkolnym 2022/2023.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu – szczególne rozwiązania ze specustawy ukraińskiej

Pracownicy z Ukrainy mogą być zatrudniani w polskich szkołach i przedszkolach na różnych stanowiskach, ale największe zainteresowanie wśród dyrektorów tych placówek dotyczy rekrutacji obywateli Ukrainy na stanowisko pomocy nauczyciela. Sprawdź, jakie rozwiązania w zakresie zatrudniania pracowników z Ukrainy przewiduje tzw. specustawa ukraińska i w jakich przypadkach można skorzystać ze złagodzonych wymagań dotyczących zatrudniania cudzoziemców.

Nocleg uchodźców z Ukrainy w placówce oświatowej

Szkoła, przedszkole lub inna placówka oświatowa, która udostępnia część swoich pomieszczeń uchodźcom z Ukrainy może w związku koniecznością otwarcia placówki 24h na dobę przenieść część pracowników niepedagogicznych do pracy związanej z dozorowaniem pomieszczeń jednostki. Sprawdź, jak formalnie przeprowadzić takie przesunięcia kadrowe.